Garwolin

Bóg jest pośród nas. Siódmy dzień Misji Ewangelizacyjnych w żelechowskiej parafii

08
paź 2023

7 października, w siódmym dniu misji ewangelizacyjnych, do parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie przybyły znaki misyjne – kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji siedleckiej bp Kazimierz Gurda.

Misje ewangelizacyjne, które odbywały się w żelechowskiej parafii były czasem odnowy wiary, umocnienia wewnętrznego i refleksji nad przynależnością do wspólnoty Kościoła. Kulminacyjnym punktem misji było przybycie do parafii w Żelechowie znaków misyjnych. Na ich przywitanie wyruszyła uroczysta procesja, z pasterzem diecezji siedleckiej bp Kazimierzem Gurdą, proboszczem parafii ks. prałatem Eugeniuszem Filipiukiem, księżmi z dekanatu żelechowskiego i pochodzącymi z parafii, misjonarzem ks. kan. dr Jackiem Seredą i ks. kan. Andrzejem Sochalem oraz liczną grupą wiernych. Była orkiestra dęta OSP, sztandary straży, Koła Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych, a święte znaki eskortowali od granic parafii motocykliści i samochody bojowe OSP. Po wprowadzeniu świętych znaków do świątyni, powitała je słowami ludowej pieśni „Do kogo my Matuchno, do kogo pójdziemy i u kogo ratunku szukać będziemy” rodzina państwa Jaśkiewiczów. - Z matką i u matki czujemy się bezpiecznie, bo jesteśmy przy sercu, które zawsze kocha. Takiej miłości i bezpieczeństwa dziś bardzo potrzebujemy my dorośli i młode pokolenie. Maryjo, wstawiaj się za nami u swego syna, umacniaj nas, byśmy rozwijali się jako ludzie wiary, by wiara była proroczym światłem w życiu i siłą niosącą współczucie potrzebującym. Witamy was, drodzy błogosławieni Męczennicy Podlascy, uczcie nas odwagi, byśmy nie wstydzili się tego, że jesteśmy katolikami, byśmy potrafili przekazać młodemu pokoleniu dziedzictwo chrześcijaństwa, wiary w Chrystusa.. – artykułowali.

Powitał je też proboszcz parafii ks. prałat Eugeniusz Filipiuk. - Dzisiaj nasza wspólnota parafialna doświadcza wielkiego zaszczytu i wyróżnienia, choć w naszych sercach jesteś stale obecna i czczona, to jednak dziś, w wyjątkowy sposób mamy okazję doświadczyć Twojej obecności. Przybywasz do nas bowiem w kopii Twego cudownego wizerunku z Sanktuarium w Kodniu, przybywasz do swych dzieci, bo jesteś matką wszystkich wierzących, przybywasz w szczególnym czasie, gdy już siódmy dzień trwamy na uważnym słuchaniu słów Twego syna. Czynimy tak, przecież Ty sama uczysz nas, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej: „uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój syn”, dlatego słuchamy go, by zrozumieć wolę Bożą i wprowadzić słowo w czyn... - podkreślał ks. prałat.

Musimy być wyraźni w swojej wierze

Mszy świętej przewodniczył biskup Kazimierz Gurda, który w homilii mówił, że parafianie przeżywają bardzo ważne wydarzenie i podziękował za liczne zgromadzenie w świątyni. - Jest to wydarzenie, które w jakiś sposób wieńczy ten czas, błogosławiony, święty czas misji ewangelizacyjnych, czas, w którym spotykaliście się tutaj ze Słowem Bożym, spotykaliście się z Chrystusem obecnym w sakramentach świętych. I te spotkania były najważniejsze. Myślę, że przez ten czas tych świętych dni, poprzez słuchanie Bożego Słowa, utwierdziliśmy się w prawdzie, że oto nie jesteśmy, my, którzy wierzymy w Boga, którzy wierzymy w Chrystusa, nie jesteśmy sami, że oto z nami ciągle obecny jest nasz Pan Bóg...- mówił bp. K. Gurda i dodał, że możemy się radować i cieszyć, że Bóg jest z nami, że ciągle nad nami czuwa Jego Boża Opatrzność, że On jest tym, który broni nas od naszych wrogów, od naszych nieprzyjaciół.- On jest tym, który oddala wyroki od nas, to jest działanie Boga w stosunku do nas. Myślę, że czas tych świętych misji, on w tej prawdzie was utwierdził, że może przyszedł z pomocą ten czas na wątpliwości odnośnie wiary, które może się pojawiały, na trudności w uwierzenia w prawdę, że Bóg jest przy nas i zawsze nam w naszym życiu towarzyszy i nigdy nas nie opuszcza. Takie myśli mogą nam przychodzić w dzisiejszych czasach, w dzisiejszym świecie, świecie, który ciągle neguje albo podważa obecność i bliskość Boga. My jednak, musimy się ciągle, żeby móc temu naporowi tej informacji, tej podpowiedzi negatywnej w stosunku do nas, żeby móc się jej oprzeć, to my musimy ciągle się umacniać w naszej wierze... - podkreślał biskup.

Księża obecni podczas misji odnowili przyrzeczenia kapłańskie składane w dniu święceń, a osoby konsekrowane swoje śluby i przyrzeczenia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.