Festyn św. Anny w Garwolinie
Kościół
Wt. 23.07.2024 09:56:56
23
lip 2024
lip 2024
Uroczyste obchody Dnia św. Anny – patronki Garwolina celebrowane będą w najbliższą niedzielę, 28 lipca i rozpoczną się uroczystą Sumą Odpustową. O godz. 15:00 w parafialnych ogrodach zacznie się tradycyjny Festyn św. Anny.
W programie tegorocznych obchodów jest wiele atrakcji, m.in. występy Klubu Seniora „Chwilo trwaj”, scholi parafialnej, zespołu muzycznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Agnieszki Borkowskiej i Pawła Bogusza, scholi ks. Szajdy, zespołu Moko-Bęc z Mokobód i zespołu Alien. Nie zabraknie też atrakcji, jak dmuchańce dla dzieci, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, regionalne potrawy czy strażacka piana.Pierwsza parafia w Garwolinie powstała w XVI w. dzięki księżnej Annie Mazowieckiej pod wezwaniem swej Patronki św. Anny. Od tamtego czasu kult św. Anny trwa wśród mieszkańców miasta Garwolina. 5 sierpnia 2018 r. w Garwolinie odbyły się uroczystości rocznicowe 600-lecia parafii, podczas których ogłoszono św. Annę patronką miasta, odsłonięto oraz poświęcono pomnik św. Anny na placu przed kolegiatą.
Św. Anna otaczana jest przez garwolinian czcią od blisko 300 lat. Obraz św. Anny Samotrzeciej, który znajdował się w kościele księżnej Anny, po pożarze tej świątyni został przeniesiony do kościoła Przemienienia Pańskiego, gdzie znajduje się do dziś w bocznym ołtarzu. Istnieje także legenda wyjaśniająca początki tego kultu. Panowała przed laty ogromna susza. W obliczu klęski żywiołowej skutkującej głodem, parafianie Garwolina wzięli obraz św. Anny i zaczęli obchodzić wioski wokół miasta. Kiedy już wracali do kościoła, spadł rzęsisty deszcz. Od tego momentu rozpoczął się kult św. Anny w parafii i w całym mieście.
1 komentarze
Garwolin to młoda parafia. Zelechowska powstała sto lat wcześniej