Garwolin

Garwolin: pochówek dzieci utraconych /ZDJĘCIA/

15
paź 2021

Po raz drugi w Garwolinie, 15 października odbyły się uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych. Mszy św. koncelebrowanej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, a uczestniczyły w niej m.in. władze miasta Garwolina i liczna grupa wiernych.

Cztery lata temu do władz samorządowych miasta Garwolina zgłosili się przedstawiciele działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie z wnioskiem, by miasto podjęło działania zmierzające do tego, aby umożliwić pochówek na cmentarzu parafialnym płodów dzieci utraconych. - W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy tę naszą wspólną modlitwę, polecając te maleństwa, które odeszły z tego świata, ale też łączymy się w modlitwie z rodzicami, którzy doznali traumy, którzy przeżywali ten trudny czas- mówił proboszcz parafii, ks. kan. Stanisław Szymuś. - Włączamy modlitwę nas wszystkich, i dziękując tym osobom, którym leży na sercu dobro dzieci utraconych, by godnie i po Bożemu odprowadzić je na miejsce wiecznego spoczynku. Dziękuję tym, wszystkim osobom, które przez lata były zaangażowane- dodał.

Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski, współkoncelebransami byli duszpasterze garwolińskich parafii.
W homilii, biskup podkreślał, że stajemy przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, aby to wszystko, co jest tak kruche, słabe, a co jest objęte naszą miłością i było bardzo chciane i upragnione, oddać Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa. - Ta nasza troska, by godnie pochować te maleństwa, jest również wyrazem tego, że wierzymy, iż każdy człowiek poczęty nabywa niezbywalną godność i nie może być wyrzucony wraz odpadami medycznymi, zasługuje na ludzki, chrześcijański, humanitarny pochówek. I Bogu dzięki, że ta wrażliwość w nas rośnie i bądźmy zwiastunami, promotorami tej idei dalej. Niech każdego roku tutaj i we wszystkich innych miejscowościach, gdzie są szpitale, gdzie te cząstki małych, nienarodzonych, utraconych dzieci, są przechowywane, niech to nam towarzyszy w tej nadziei, że one zasługują na naszą pamięć, na nasz szacunek, bo także są dziećmi Boga- mówił biskup Grzegorz Suchodolski.Po nabożeństwie, na cmentarzu parafialnym symboliczna trumienka została umieszczona w kolumbarium.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.