Garwolin

Garwolin: pogrzeb dzieci utraconych

14
paź 2023

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W Garwolinie pogrzeb 68 dzieci odbył się 14 października w kolegiacie Przemienienia Pańskiego.

Liturgii żałobnej przewodniczył wicedziekan dekanatu garwolińskiego ks. Leszek Dąbrowski, a wraz z nim Eucharystię koncelebrowali ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. kan. Jan Grochowski, ks. kan. Stanisław Małek i ks. kan. Włodzimierz Wąsowski.

- Wiedzcie i bądźcie głęboko o tym przekonani, że Pan Jezus w swoje ramiona tuli wasze dzieci z ogromną miłością, z jeszcze większą niż nam objawił to na świecie. I mówi, pozwólcie im przyjść do mnie, pozwólcie, nie róbcie wyrzutów Panu Bogu, nie obwiniajcie Pana Boga, przyjmijcie jego wolę. On je tuli w swoje ramiona, ale wy nie zapominajcie, że idziecie do Boga i by ta wasza droga była drogą wiary. Jeżeli ktoś mówi, że ma tu dwoje dzieci, a tam też dwoje, to mówi jako człowiek wierzący, zdając sobie sprawę z tego, że każdy dzień przybliża nas do spotkania pełnego życia, radości i miłości w Bogu z tymi dziećmi, które są w ramionach Boga - mówił w homilii ks. Leszek Dąbrowski i dodał, że dzisiejsza uroczystość, dzisiejszy pogrzeb, przypomina nam prawdę, że jako ludzie zdążamy do Boga, aby w jego królestwie cieszyć się prawdziwym życiem, które On nam daje, aby odkrywać w pełnię naszego człowieczeństwa, aby zrozumieć nasze powołanie do tego, by żyć, by być świętymi, by cieszyć się wiecznie obecnością Boga. Zwrócił też ks. Leszek uwagę na ważny moment, który dokonał się w Kościele i naszej Ojczyźnie w tym roku. - Beatyfikacja rodziny Ulmów, Józefa, jego małżonki, dzieci i tego dziecka, które zostało urodzone w grobie. To pewien precedens w historii 2000- letniej Kościoła beatyfikacji dziecka nienarodzonego. Dla nas wierzących, to bardzo jasny przekaz znak od Pana Boga dany przez Kościół, że beatyfikując to nienarodzone dziecko, Kościół chce mocno powiedzieć, jak Bóg wiąże się z tym dzieckiem, jak bardzo je kocha, jak bardzo pragnie je zbawić. Choć nie daje mu cieszyć się tym życiem, które my mamy na tym świecie, to daje jeszcze większe szczęście, które obiecał nam, a które już te dzieci odziedziczyły. Dlatego może dla was, drodzy rodzice, którzy przeżywacie utratę swojego dziecka, śmierć swojego dziecka, niech ci małżonkowie z Markowej na Podkarpaciu będą orędownikami przed Bogiem, niech wypraszają potrzebne łaski, abyście nie tylko doświadczyli Bożego pokoju w sercu, ale otrzymali Boże światło jak dalej przeżywać swoje życie małżeńskie, rodzinne, w jaki sposób kształtować swoją codzienność, aby tak jak Dawid powiedzieć: ono nie przyjdzie do mnie, ale ja pójdę do niego – artykułował.

Po nabożeństwie, na cmentarzu parafialnym symboliczna trumienka została umieszczona w kolumbarium.

W uroczystości pogrzebowej udział wzięli m.in. zastępca burmistrza Garwolina Albert Baran, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie z kierownik Izabelą Kliczek, zastępczynią Grażyną Wachnicką, działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, parafianie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.