Garwolin

Garwolin: potrzeba wspólnego działania /ZDJĘCIA/

Kościół Niedz. 05.02.2023 15:15:03
05
lut 2023

- Spotkanie ma pokazać, w jaki sposób możemy poczuć się bezpieczni, w jakiś sposób pewni w aktualnej sytuacji Kościoła. W tym wszystkim potrzeba nam wspólnego działania, wzajemnej odpowiedzialności, pomocy- mówił bp Kazimierz Gurda podczas rejonowego spotkania rad parafialnych w Garwolinie, i dodał, że potrzeba nam jest wspólnego działania, wzajemnej odpowiedzialności i wzajemnej pomocy.

Rejonowe spotkanie parafialnych rad duszpasterskich z dekanatów garwolińskiego, łaskarzewskiego, osieckiego, ryckiego i żelechowskiego, które zorganizowano 4 lutego w parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie miało na celu podkreślenie roli rad parafialnych w ożywianiu działalności pasterskiej, współodpowiedzialności za Kościół parafialny. Spotkanie, które zgromadziło ponad 200 osób rozpoczęło się w garwolińskiej kolegiacie od celebracji Słowa Bożego, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Ks. Michał Chromiński mówił o charyzmacie św. Andrzeja dla rady parafialnej i podzielił się swoimi spostrzeżeniami z misji w Boliwii. Zwrócił też uwagę na parafialną wspólnotę. - Abym ja w swoim strapieniu wiedział, do kogo mogę pójść, aby ten stanął przy mnie jako brat i siostra, pomagając mi ożywić wiarę. Najgorszą rzeczą w kryzysie, w problemie jest to, kiedy ja czuję się sam i nie mam do kogo się zwrócić, a nasi parafianie zasługują na to, żeby mieli miejsce, do którego zawsze mogą przyjść i się zwrócić. I tam zawsze musi być dla nich miejsce, czas... – mówił kapłan.
Druga część spotkania kontynuowana była w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury, gdzie zebrani wysłuchali ciekawych wykładów. Ks. Jakub Wyrozębski wiele uwagi poświęci jednej z największych dolegliwości, wewnętrznych chorób, wirusów, które infekują, zarażają wnętrze człowieka, czyli poczuciu samotności. - To znaczy, że wspólnota Kościoła i bycie w tej wspólnocie może być bardzo kapitalnym, idealnym lekarstwem na doświadczenie poczucia samotności. Bóg powołuje do życia w samotności, ale nigdy nikogo nie powołał i nie powoła do czucia się samotnym- mówił. Zaznaczył też, że z jednej strony, przynajmniej statystycznie, coraz mniej ludzi jest w kościele, a z drugiej strony coraz więcej ludzi nie radzi sobie z życiem. To daje wiele do myślenia. Drugim z wykładowców był ks. Andrzej Karwowski, który skupił się na zasadach funkcjonowania, zasadach funkcjonowania, statucie parafialnej rady duszpasterskiej w świetle wyzwań synodalności. - Synodalność, to jest pewna umiejętność słuchania, sztuka słuchania, nie nastawiania się na to, że ja mam rację, ale również z drugiej strony świadomość, że ja mogę się wypowiedzieć, powiedzieć, jak ja coś widzę. Synodalnośc w Kościele, to jest to, że gromadzimy się wspólnie, żeby zobaczyć rzeczywistość w jakiej żyjemy, by tę rzeczywistość odpowiednio nazwać, określić w wsłuchując się w Ducha Świętego szukać rozwiązania, pewnej drogi, którą Duch Święty chce nas prowadzić- artykułował. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa ks. Mariusz Zaniewicz mówił o udziale rad parafialnych w budowaniu żywego Kościoła. - Działalność rady jest procesem rozeznawania duchowego, rozeznawania kościelnego, który dokonuje się na adoracji, na modlitwie i w kontekście ze Słowem Bożym. To nie może być tylko spotkanie czysto ludzkie – podkreślał. Podsumowując spotkanie, ks bp Kazimierz Gurda powiedział, że poprzez te wystąpienia mogliśmy sobie uświadomić, co możemy zrobić dla wspólnego dobra, dla tej wspólnoty, do której należymy, dla naszych parafii, jakie są nasze zadania i uświadomić sobie, że rzeczywiście, bardzo ważne jest to, żebyśmy działali wspólnie i duchowni i wierni świeccy, ksiądz proboszcz razem ze swoja rada parafialną. Żeby umieć współpracować i zobaczyć te przestrzenie naszego życia, w których możemy być razem, które musimy zagospodarować. - Ważne jest też to, żeby umieć też poczuć się odpowiedzialnym za przekaz wiary, a więc, żebyśmy zobaczyli, że ważne są sprawy materialne, ale ważniejsze są sprawy duchowe- akcentował biskup i podał przykład parafialnych grup modlitewnych, które są bardzo potrzebne, ale też grupy liturgiczne.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.