Garwolin

Gończyce: św. Józef sprawdzonym patronem na nasze czasy

06
mar 2021

„Święty Józef wzór cnót i patron na trudne czasy”- to temat VI Kongresu Różańcowego Diecezji Siedleckiej, który odbył się 6 marca w parafii św. Trójcy w Gończycach. Uczestniczyły w nim wspólnoty Żywego Różańca z 11 dekanatów. Głównym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Siedleckiej ksiądz biskup Kazimierz Gurda.

Wprowadzeniem był wykład pt. „Święty Józef wzór cnót i patron na trudne czasy”, który poprowadził o. dr Bogusław Jaworowski, misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, wykładowca w WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Ks. Bogusław mówił m.in., że Bóg przychodzi do nas przez łono Świętej Rodziny, drogą, którą sam stworzył. Jezus rozpoczyna swoją działalność na łonie rodzącej się rodziny , która jest w naszym codziennym życiu. Zakonnik przytoczył kilka świadectw o tym, że św. Józef jest patronem na trudne czasy.

Po konferencji ks. Jarosław Oponowicz mówił nt.” adoracja a różaniec” i sensie aktu zawierzenia, następnie odbyła się modlitwa różańcowa, którą prowadził dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. prałat Sławomir Niewęgłowski. Kwadrans po południu odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył bp. Kazimierz Gurda. W homilii biskup mówił o wartościach takich jak miłość, mądrość, wierność, nadzieja. Wiele miejsca poświęcił przypowieści o synu marnotrawnym i w tym kontekście pokazał, czym jest miłosierdzie, wspomniał o aborcji i pochówku dzieci nienarodzonych, który odbył się ostatnio w Gończycach. Zwracając się do uczestników kongresu biskup zaapelował, by trwali na modlitwie różańcowej w świecie, który oddala się od Boga. - Bądźmy znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają zła i grzechu...- podkreślał .

Biskup podziękował za tak liczne przybycie na kongres. - Nam wszystkim jest potrzebne świadectwo naszej wiary w Jezusa Chrystusa i naszej przynależności do Kościoła, bo w ten sposób, kiedy się gromadzimy razem, gromadzimy się jako kościół, jako lud Boży, jako ci, którzy złączeni przez więzy wiary, stają przed Panem Bogiem i wyznają swoją wiarę, swoją miłość, nadzieje i umacniają się w tej wierze, nadziei i miłości. Myślę, że dzisiaj potrzeba nam tego wzajemnego umacniania się w wierze- artykułował Pasterz Kościoła Siedleckiego.

Zwracając się do biskupa Kazimierza Gurdy, przedstawiciele parafii Gończyce mówili, że „w tych trudnych czasach, czasach walki z Kościołem potrzeba nam czerpać z postawy św. Józefa, który obronił Jezusa. Stając do walki, potrzeba nam takich przewodników jak ty Ekscelencjo. To twoja postawa pełna otwartości, pokory i zaangażowania w modlitwę i służbę, jest dla nas wzorem i źródłem siły...”

Na zakończenie odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia.WJ/Garwolin/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.