Garwolin

Górzno: 100- lecie konsekracji kościoła /ZDJĘCIA/

Kościół Pon. 05.07.2021 12:53:35
05
lip 2021

Parafia św. Jana Chrzciciela obchodzi w tym roku setną rocznicę konsekracji rozbudowanego i znacznie powiększonego kościoła z osiemnastego wieku. Jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej celebrowanej 4 lipca przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gudra.

Parafia została erygowana w 1485 r., nieznana jest natomiast data konsekracji kościoła drewnianego pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Wiadomo jednak, że 10 lipca 1783 r. bp Kajetan Sołtyk, ordynariusz diecezji krakowskiej, położył kamień węgielny nowego kościoła parafialnego. W 1808 roku bp Wojciech Skarszewski konsekrował nowy kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Piotra w Okowach. W 1907 roku, ówczesny proboszcz ks. Tomasz Słonecki rozpoczął prace związane z budową nowego kościoła, ale dopiero w latach 1919-21 budowę dokończył ks. Stanisław Kiełbasiński. 24 czerwca 1921r. biskup Henryk Przeździecki konsekrował kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.
Głównym punktem jubileuszowych uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych szkół i OSP z terenu gminy Górzno, orkiestry dętej oraz licznie zgromadzonych parafian i gości zaproszonych, była dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza Kościoła Siedleckiego bp Kazimierza Gurdy, który mówił, że „dzisiaj dziękujemy za tę historię 100 lat, a jednocześnie dziękujemy wszystkim ludziom, którzy w tym czasie przyczynili się do tego, że ten kościół powstał, i że poprzednie pokolenia dbały o to, żeby on został jak najlepiej zachowany, a w ostatnich latach został odnowiony...”

POSŁUCHAJ
 


Przed nabożeństwem poseł Grzegorz Woźniak mówił, że to zaszczyt uczestniczyć w tak doniosłej uroczystości, w „pięknej świątyni, miejscowości, tradycji polskich rodzin, tradycji chrześcijaństwa tutaj na ziemi górzniańskiej”. - Patrząc, jak wielu państwa jest, to trzeba powiedzieć, że jako Polacy potrafimy uszanować i pamiętamy, skąd się wzięliśmy i gdzie nasze korzenie i jak chcemy wychować następne pokolenia. Gratuluje tego państwu, bo nie każdy chce pamiętać i nie każdy chce wiedzieć, skąd nasz ród- mówił parlamentarzysta. Kościół został odrestaurowany dzięki między innymi środkom od samorządu Mazowsza, za co proboszcz parafii, ks. prałat Jerzy Kalinka dziękował członkini zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej. - Dziękuję za wszelką otrzymaną pomoc, dzięki której mogliśmy w krótkim czasie odnowić wnętrze naszej świątyni, dziękuję jednocześnie za troskę o wszystkie zabytki Mazowsza, a zwłaszcza te a naszej górzniańsko- garwolińskiej ziemi- artykułował kapłan. - Chciałabym wszystkim parafianom pogratulować tego jubileuszu, pogratulować również księdza proboszcza, który składa dobre wnioski, co widać po wnętrzu tego kościoła. Serdecznie gratuluję tego jubileuszu, ale również księże proboszczu, determinacji w pozyskiwaniu tych środków- zaznaczyła. W imieniu parafian i mieszkańców gminy, za udział w doniosłej uroczystości dziękował wójt Waldemar Sabak. - Szczególne podziękowania kieruję do ks. biskupa. Dziękujemy Ci za wszystko dobro, które płynie od Ciebie i pod Twoim przewodnictwem do nas, za Twoją obecność wśród nas i dla nas...- podkreślał gospodarz gminy. Relacja Waldemara Jaronia. POSŁUCHAJ

Na placu przykościelnym zorganizowano festyn, ma którym prezentowały się i swoje tradycyjne wiktuały panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

W uroczystości, oprócz wymienionych w tekście udział wzięli m.in. wieloletni pracownik Nuncjatury Apostolskiej ks. infułat Karol Łapiński, kanclerz Kurii ks. kan. Jan Babik, księża dekanatu garwolińskiego z ks. kan. Stanisławem Szymusiem, starosta Mirosław Walicki, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, naczelnik Urzędu Skarbowego Witold Brojek, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Mirosław Starczewski, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, radny powiatowy Michał Jaworski, radni gminy Górzno z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem i wielu innych.


WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.