Garwolin

Górzno: święto parafii

05
sie 2021

W pierwszy dzień sierpnia parafia św. Jana Chrzciciela przeżywała uroczystości odpustowe ku czci św. Piotra w Okowach. Święto patronalne kościoła parafialnego, to przede wszystkim święto wspólnoty wiernych, to szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

- Gromadzi nas dzisiaj na wspólnej modlitwie św. Piotr w Okowach. W tym roku, kiedy obchodzimy 100. rocznicę konsekracji naszego kościoła parafialnego, szczególnie pragniemy podziękować Panu Bogu za możliwość gromadzenia się w naszej pięknej świątyni. Dzisiejszą uroczystością kończymy obchody naszego jubileuszu i towarzyszących jubileuszowi imprez- mówił przed Eucharystią proboszcz parafii, ks. prałat Jerzy Kalinka. W związku z jubileuszem parafii, ordynariusz diecezji, bp Kazimierz Gurda, doceniając długoletnią pracę, zaangażowanie i świadectwo wiary, na prośbę proboszcza parafii, ks. prałata J. Kalinki, przyznał Eugeniuszowi Próchniewiczowi medal Za Zasługi dla Diecezji Siedleckiej, który wręczył bp Grzegorz Suchodolski w towarzystwie proboszcza parafii. Jubileuszowe medale pamiątkowe, w podzięce za czynny udział w przeżywaniu jubileuszu otrzymały z rąk senator Marii Koc, starosty Mirosława Walickiego i wójta gminy Waldemara Sabaka Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy i sołtysi. Natomiast zwycięzcy biegu na 1100 m (Bartosz Matryba, Patryk Domaszczyński i Adrian Wasilewski) oraz na 2100m (Robert Świecak, Mariusz Kusio, Kacper Kirkiewicz), konkursu plastycznego (Lena Lis kl. Oa, Weronika Siwek kl. IIIa, Amelia Rusak kl.I b, Marcel Bukowski Oc, Julia Młynarczyk kl. Ic, Zofia Izworska kl. Oa oraz Adam Osucha kl. Oa), konkursu wiedzy o parafii (Natalia Prusińska kl. VIIa, Alan Zając kl. VIIa, Alicja Michalczyk kl. VIIb oraz Aleksandra Chmielak kl. IVb) otrzymali nagrody za zajęcie czołowych miejsc.

Głównym punktem parafialnej uroczystości była suma odpustowa, która zgromadziła liczne grono parafian. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji Grzegorz Suchodolski, który w homilii nawiązał do patrona parafii, którym obok św. Jana Chrzciciela był na początku XIX wieku również św. Piotr w Okowach. Piotr był uczniem i towarzyszem Jezusa, został apostołem. Założył pierwszą gminę chrześcijańską. Nawracał i uzdrawiał ludzi. Mówca odniósł się do wielu trudnych sytuacji, które w ciągu minionego roku przeżywaliśmy, o wewnętrznych rozterkach, szczególnie młodych ludzi.

Po Eucharystii, na parafialnych ogrodach, uczestnicy odpustowych uroczystości mogli skosztować smacznej grochówki i żurku.fot. T. Talarek


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook