Garwolin

Korytnica Łaskarzewska: w rocznicę śmierci papieża Polaka /ZDJĘCIA/

08
kwi 2023

2 kwietnia, w 18. rocznicę „odejścia do domu Ojca” św. Jana Pawła II, odbyło się II Korytnickie Misterium Męki Pańskiej. W organizację wydarzenia zaangażowanych było blisko 100 osób.

O godzinie 9:30 uczestnicy Misterium uczestniczyli we wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Obrzęd rozpoczął się pod remizą OSP w Korytnicy. Tam została odmówiona modlitwa Błogosławieństwa Palm oraz odczytana Ewangelia opisująca wjazd Chrystusa do Świętego Miasta. Po czym wyruszono w procesji do kościoła, gdzie była sprawowana uroczysta Eucharystia.

„Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się o godz. 16:00 w kościele parafialnym od inscenizacji Ostatniej Wieczerzy jaką spożywał Pan Jezus z Apostołami w Wieczerniku. Następnie Chrystus udał się do Ogrodu Oliwnego, gdzie modlił się przed Męką. Tam został pojmany i zaprowadzony do Annasza, a następnie do Kajfasza. Na dziedzińcu Pałacu Arcykapłana Kajfasza rozegrała się scena zaparcia się Piotra Apostoła, który wypierał się swojej znajomości z Jezusem. Po przesłuchaniu przed Sanhedrynem Chrystus został wydany Poncjuszowi Piłatowi. Następnie uczestnicy Misterium byli świadkami rozmowy Namiestnika Rzymskiego z Panem Jezusem. Piłat, mimo że nie widział w Chrystusie winy, bojąc się wzburzenia tłumu kazał Jezusa ubiczować i wydał na ukrzyżowanie, a uwolnił Barabasza. Po odczytaniu wyroku Jezusa nastąpiło biczowanie, cierniem ukoronowanie i wyszydzenie Chrystusa, po czym biorąc krzyż na swoje ramiona ruszył On w drogę na Golgotę. Jezus dźwigając krzyż trzykrotnie upadał pod Jego ciężarem. W drodze na śmierć Chrystus spotyka swoją Matkę – Maryję. Doświadcza pomocy od Szymona z Cyreny, który przymuszony przez żołnierzy razem z Chrystusem niesie krzyż. Następnie Pan Jezus spotyka dzielną kobietę – Weronikę, która ociera z potu i krwi Jego umęczone oblicze. Na drodze, którą idzie Zbawiciel, są obecne niewiasty, które lamentują nad Jego losem. Pan Jezus kieruje do nich słowa, aby nie płakały nad Nim, ale nad sobą i dziećmi swoimi. Po dojściu na Golgotę Chrystus zostaje przybity do drzewa krzyża, doświadcza kpin ze strony arcykapłanów i przechodniów. Po czym Pan Jezus z krzyża woła donośnym głosem: „Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego” i umiera. Następnie Ciało Chrystusa zostało zdjęte z krzyża i przeniesione do grobu, który został przygotowany w kościele parafialnym. Po ostatniej scenie Misterium, którą było złożenie Ciała Pana Jezusa w grobie uwielbialiśmy Go za Jego niepojętą miłość do każdego człowieka wsłuchując się w staropolskie pieśni pasyjne w wykonaniu zespołu ludowego „Kalenianki”- relacjonuje ks. Karol Zadrożniak, wikariusz parafii w Korytnicy Łaskarzewskiej i dodaje, że w organizację Misterium Męki Pańskiej zaangażowało się około 100 osób, którym „składamy wielkie podziękowania za poświęcony czas oraz za duchowy i materialny wkład, dzięki czemu po raz drugi udało się zrealizować do przedsięwzięcie na Chwałę Pana Boga i ku pożytkowi ludziom”.fot. Łukasz Głąbicki
na podst. inf. ks.KZ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.