Maciejowice: 200- lecie konsekracji kościoła /ZDJĘCIA/
Kościół
Pon. 24.05.2021 07:42:23
24
maj 2021
maj 2021
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzi w tym roku dwusetną rocznicę poświęcenia kościoła. Jubileuszowej Eucharystii celebrowanej 23 maja przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a okolicznościowy list przesłał prezydent Andrzej Duda.
Parafia w Maciejowicach jest jednym z najstarszych ośrodków sakralnych na terenie powiatu garwolińskiego. - Tyle lat, ponad 800 lat na tym miejscu głosi się Dobra Nowina o zbawieniu. Fundament, jakim jest Jezus Chrystus, na którym zbudowano pierwszy malutki prawdopodobnie kościółek przy Wiśle, dzisiaj jest zwieńczony dużą budowlą, a wszystko ogniskuje się wokół jednej prawdy, że Bóg jest miłością- mówił podczas uroczystości proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Marczuk. - Już w XII w. na ziemi maciejowickiej znajdował się kościół, który spłonął w 1681 roku. Obecny murowany kościół parafialny został zbudowany w latach 1772-1880. Po pożarze i zniszczeniach Maciejowic w 1890, dzieło budowy zostaje dokończone przez dwunastego Ordynata Stanisława Kostkę Zamoyskiego w 1821 roku- uzupełnia Marek Ziędalski, badacz dziejów Maciejowic.Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia przez biskupa Kazimierza Gurdę jubileuszowej tablicy, na której umieszczono myśl kard. Stefana Wyszyńskiego „To nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje i toczy – Krzyż stoi!”
Podczas homilii Pasterz Kościoła Siedleckiego mówił o Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i początku Kościoła. Nawiązując do jubileuszu parafii, biskup Gurda powiedział, że parafia w Maciejowicach powstała z chwilą zakończenia posługi duszpasterskiej Kanoników Regularnych w parafii Kochów, do której miejscowości Maciejowice należała. Stało się to możliwe dzięki Annie z Oleśnickich Zbąskiej, która w roku 1681 przenosi kościół z Kochowa do Maciejowic, dając w ten sposób możliwość do utworzenia parafii w Maciejowicach.
POSŁUCHAJ |
W1896 r. proboszczem parafii zostaje ks. Adolf Pleszczyński, wybitny duszpasterz oraz działacz społeczno- oświatowy. Za jego kadencji powstają ołtarze w bocznych kaplicach Chrystusa Ukrzyżowanego i św. Stanisława Kostki, na ścianach zostają zawieszone obrazy m.in. Matki Bożej Wniebowziętej. Wybudowana zostaje plebania, a w odrestaurowanej dzwonnicy pojawiają się trzy nowe dzwony. - Świątynia zostaje doposażona w cenne dzieła sztuki sakralnej pochodzące z Fundacji Zamoyskich. Hrabina Celina Zamoyska darowuje parafii wierną ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą otrzymała w darze od papieża Leona XIII. Hrabia Stanisław Zamoyski podarował m.in. statuę Pana Jezusa z otwartym sercem- artykułuje ks. Marczuk. Oprócz wielu dowodów pamięci o jubileuszu, był też odczytany przez senator Marię Koc list od prezydenta RP Andrzeja Dudę.POSŁUCHAJ
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści senator Maria Koc i poseł Grzegorz Woźniak, przedstawiciele samorządu Mazowsza członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska i Joanna Bala, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Ochrony Zabytków Mirosław Starczewski, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Marek Ziędalski, przewodniczący RP Waldemar Trzaskowski, radny powiatowy Michał Jaworski, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski wraz z zastępczynią Beatą Rulak- Fryc i sekretarzem Sebastianem Kiliszkiem, przewodniczący RGm Jacek Łoskot z radnymi, księża z kanclerzem kurii ks. kan. Janem Babikiem, parlamentarzysta kilku minionych kadencji Krzysztof Borkowski oraz liczne grono parafian.
WJ/Garwolin [ja]
0 komentarze