Garwolin

Noworoczne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu garwolińskiego

Kościół Niedz. 14.01.2024 16:03:31
14
sty 2024

Niemal 300 przedstawicieli działających w powiecie garwolińskim blisko 130 Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w zorganizowanym po raz pierwszy spotkaniu opłatkowym zorganizowanym 13 stycznia w Miętnem. - To wy, panie i panowie jesteście pionierami wartości w swoich środowiskach lokalnych, w swoich społecznościach. To wy dzisiaj nadajecie ten ton i jesteście odpowiedzialni za to, co się dzieje w waszych środowiskach, a to oznacza także odpowiedzialność za przekaz wartości - artykułował bp Grzegorz Suchodolski.

Powiat Garwoliński wyróżnia się nie tylko na tle województwa mazowieckiego, ale całej Polski pod względem ilości, a nade wszystko aktywności gospodyń i gospodarzy. Na zorganizowane z inicjatywy diecezjalnego duszpasterza KGW ks. Grzegorza Suwały spotkanie, do Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem panie i panowie z kół gospodyń i gospodarzy wiejskich przybyli w strojach ludowych, niektórym towarzyszyły zespoły śpiewacze i kapele.



- To jest znak wzajemnego naszego szacunku też dla siebie, że mamy stroje galowe, mamy stroje ludowe, że mamy swoje stroje tradycyjne, że aktorzy także mają piękne swoje stroje. To jest znak szacunku dla nas, którzy biorą udział w tym wydarzeniu, ale przede wszystkim dla tej prawdy, którą chcemy na nowo odkryć, czyli dla prawdy, że Bóg przyjął ludzkie ciało i stał się człowiekiem. Co po 2000 latach, w XXI w. ta Ewangelia o narodzeniu Jezusa może nam jeszcze powiedzieć? Myślę, że może nam powiedzieć, że ciągle są ludzie, którzy potrzebują chleba, którzy potrzebują miłości, którzy potrzebują tak naprawdę pomocnej dłoni drugiego człowieka, którzy potrzebują wzajemnych relacji, więzów – tak odkrywam sens tego naszego dzisiejszego spotkania tutaj. I tego uczy nas właśnie Ewangelia także w XXI w, zwłaszcza dzisiaj, kiedy za ścianą jest wojna, kiedy także w naszym polskim narodzie, ojczyźnie, nie boję się tego powiedzieć, jest wojna, kiedy jeden występuje przeciwko drugiemu, kiedy nie jeden razem z drugim bierze ciężar brzemienia ojczyzny, ale kiedy stanęliśmy po dwóch różnych stronach barykady – podkreślał biskup pomocniczy diecezji Grzegorz Suchodolski i dodał, że dzisiaj potrzebujemy na nowo Jezusa, który jako książę pokoju przychodzi i leczy nasze serca. Biskup życzył, aby ten rok 2024 w każdym z nas zrodzi więcej człowieka, czyli więcej serca i rozumu, ale więcej też dłoni wyciąganych do siebie w geście pojednania i w geście przekazania sobie znaku pokoju, a nie w geście walki czy jakiegoś skrajnego triumfu jednej grupy nad drugą. - Takimi siewcami pokoju, miłości, wzajemnych relacji, pojednania powinniśmy się stawać – mówił.



KGW liderami lokalnych społeczności

Organizatorem spotkania w Miętnem był diecezjalny duszpasterz KGW ks. Grzegorz Suwała, który był pod wrażeniem frekwencji – W tym roku staramy się w jakiś sposób z kołami gospodyń poznać i zorganizować struktury naszego duszpasterstwa, które chcemy, by w naszej diecezji się rozwinęło. Doskonałą okazją do tego są takie właśnie spotkania, gdzie oprócz poznania się, cztery koła gospodyń wiejskich kolędowały, podzieliły się swoimi talentami z innymi. Tych talentów jest bardzo dużo, którymi dzielą się przede wszystkim ze swoją lokalną społecznością i ze wspólnotami parafialnymi, bo pięknym jest to, że koła gospodyń wiejskich coraz bardziej angażują się w życie parafii – zaznaczył ks. Grzegorz.

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem przedstawili jasełka, które przyjęte zostały przez obecnych gromkimi brawami, były życzenia, łamanie się opłatkiem i śpiew pięknych polskich kolęd w wykonaniu KGW z Woli Rębkowskiej w gm. Garwolin, „Gocławianka” z Gocławia w gminie Pilawa, „Damianowianki” z Damianowa i „Ochodzianki” z Ochodnego w gm. Trojanów.



Oprócz przedstawicieli liczącej w powiecie garwolińskim w granicach 5000 członków organizacji KGW, w spotkaniu udział wzięli starosta Mirosław Walicki, wicestarosta Marek Ziędalski, dziekan dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisław Szymuś, proboszcz miętneńskiej parafii ks. kan. Grzegorz Kamiński, kapelan bp ks. dr Łukasz Szczeblewski, radni powiatowi i sejmiku mazowieckiego, włodarze gmin. - Ten dzisiejszy opłatek spotkanie jest formą spotkania dla kół gospodyń wiejskich z kapłanami i samorządowcami, ale też podziękowaniem nas, samorządowców za to wszystko, co przez cały rok koła gospodyń wiejskich robią dla samorządów, dla społeczności lokalnych, uczestniczą przy organizacji praktycznie każdej imprezy, czy każdego wydarzenia, uroczystości zarówno w gminach jak i powiecie – powiedział starosta Mirosław Walicki, który był współorganizatorem pierwszego w powiecie tego rodzaju spotkania, które prowadziła Anna Lewandowska.

Na relację dźwiękową zapraszamy do poniedziałkowego magazynu Przystanek Podlasie na antenie Katolickiego Radia Podlasie.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

6 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Maria z KGW Niedz. 14.01.2024 16:48:03

Było super, atmosfera i organizacja wspaniała. Dziękujemy.

Grzegorz Pon. 15.01.2024 14:42:54

A co na spotkaniu robiła Przepiórka?

Wiesław Pon. 15.01.2024 13:05:51

Drogie Panie z KGW-macie pracę,rodziny I znajdujecie czas na działania w Kole. Pomagacie przy różnych festynach,zbiórkach dla chorych,potrzebujących. Dla każdego Koła należą się wielkie brawa,nagroda i ukłony.

Gospodyni z KGW Niedz. 14.01.2024 21:03:08

Dziękujemy księdzu Grzegorzowi za inicjatywę zorganizowania takiego spotkania. Liczymy, że będziemy częściej się spotykać.

Viola gm. Garwolin Niedz. 14.01.2024 18:04:59

Oprócz włodarzy powiatu, jednym z aktywniejszych radnych jest Stefan Gora. Godnie reprezentuje powiat na wielu uroczystościach patriotycznych i okolicznościowych.

Katarzyna KGW Pon. 15.01.2024 05:57:43

Nasz duszpasterz to strzał w 10 !