Garwolin

Premiera widowiska muzycznego „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu” na zakończenie uroczystości z okazji 40-lecia obrony krzyża w Miętnem

07
cze 2024

W piątek, 7 czerwca w Miętnem odbywały się uroczystości upamiętniające 40-lecie obrony krzyża przez młodzież z miejscowej szkoły. Wieczorem, na placu przy Zespole Szkół Rolniczych premierę miało stworzone specjalnie na tę okazję widowisko „Nauka o Miłości, Odwadze i Krzyżu”. Za libretto odpowiada Ewa Lubacz i Lech Makowiecki, który również napisał słowa do utworów, a muzykę skomponował Maciej Nieć.

Na dwóch scenach wystąpili: Zofia Nowakowska, Anna Józefina Lubieniecka, Dorota Osińska, Ewa Lubacz, Marek Bałata, Paweł Piekarczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wiśniewski, orkiestra Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, sekcja rytmiczna Macieja Niecia, połączone chóry z Garwolina, Żelechowa, Kielc i Miętnego oraz Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec z  choreografią przygotowaną przez Joannę Woszczyńską.

Za organizację, realizację i przebieg widowiska muzycznego odpowiadała Edyta Bobryk - wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Nad uroczystościami honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Transmisję koncertu prowadziła diecezjalna telewizja FARO.TV


Czerwcowe uroczystości upamiętniają wydarzenia z przełomu 1983 i 1984 roku, które rozegrały się w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Ze ścian szkolnych sal i korytarzy zniknęły wówczas krzyże. Choć takie antychrześcijańskie działania prowadzone były w całej Polsce, to właśnie w Miętnem spotkały się one ze zdecydowanym sprzeciwem młodzieży i niewielkiej grupy nauczycieli. Po miesiącach niepewności i strajku krzyż wrócił do szkoły i dziś możemy mówić o zwycięskiej obronie. Jednak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zapłacili cenę za sprzeciw wobec komunistycznego reżimu i obronę chrześcijańskiego symbolu – wyrzucenie ze szkoły i z pracy czy brak możliwości zdawania egzaminu maturalnego.




Wydarzenie Patronatem Honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II moduł: Popularyzacja nauki POPUL/SN/0553/2023/01.

Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem".

Fot. xMW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Aneta Czarnocka

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Sob. 08.06.2024 04:32:43

Komentarz został usunięty przez administratora.

  • 0
Leszek Sob. 08.06.2024 06:04:18

Super. Lepiej posłuchać i obejrzeć ten koncert niż OPOLE'24