Garwolin

Relikwie krwi św. Jana Pawła II w Maciejowicach

15
kwi 2021

11 kwietnia w maciejowickiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała miejsce uroczystość wprowadzenia do kościoła relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystej intronizacji dokonał bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia przez bp Dydycza pomnika św. Jana Pawła II posadowionego przed bramą główną wejścia na plac kościelny. Następnie wprowadzono do świątyni relikwie krwi papieża Polaka, które umieszczone zostały w otwartej księdze, będącej kopią relikwiarza z katedry w Madrycie. Relikwie podarowane zostały maciejowickiej parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II, a poświęcił je, podobnie jak ołtarze w kaplicach bocznych ku czci św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. o. Pio, biskup Antoni Dydycz. Na relikwiach w pierwszych wiekach zawsze stawiano świątynie i bazyliki. Dziś relikwie przypominają nam świętego, uobecniają go wśród nas. Jest on wśród wiernych takim orędownikiem, pośrednikiem. Przez świętych możemy upraszać wiele szczególnych łask. Mówił o tym m.in. w homilii przewodniczący Eucharystii bp. Dydycz, podkreślając heroizm cnót tych osób. Współkoncelebransami byli wicedziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. kan. Henryk Sidorczuk i proboszcz parafii w Maciejowicach ks. kan. Stanisław Marczuk, a wśród ograniczonej liczby uczestników nabożeństwa byli między innymi przedstawiciele samorządu powiatu garwolińskiego i gminy Maciejowice, proboszcz parafii w Gończycach ks. kan. Jan Spólny, parafianie. -Posiadanie relikwii to jest obecność świętego w naszej parafii. To są relikwie pierwszego stopnia, bo najbliższe ciała Jana Pawła II. W ten sposób będzie razem z nami – mówił proboszcz, ks. kan. Stanisław Marczuk. -To jest cząstka Ojca Świętego i dla nas to jest tak, jak gdyby fizycznie był tutaj. To jest wielka radość – dodaje parafianin.

Niedzielne uroczystości wpisują się w kalendarz przygotowań do obchodów 200. rocznicy poświęcenia kościoła w Maciejowicach, których kulminacyjnym punktem będzie Eucharystia sprawowana 23 maja o godz. 10:30 przez ordynariusza diecezji siedleckiej ks. biskupa Kazimierza Gurdę. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, samorządu województwa, powiatu, gminy, parlamentarzyści, księża i wiele osób związanych w różny sposób z maciejowicką parafią.fot. Sławomir Gwiazda
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.