Garwolin

Żelechów: Dzień Wolontariatu

11
paź 2021

4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, w żelechowskiej parafii Zwiastowania NMP odbył się III Dzień Wolontariatu. Tego dnia w parafii gościli duchowi synowie świętego z Asyżu bracia kapucyni. Brat Mateusz do zebranych ok. 280 uczestników wydarzenia wygłosił konferencję o Biedaczynie z Asyżu.

O godz. 10.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, a homilię wygłosił ks. Marek Bieńkowski - dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Oprawę muzyczną i śpiew przygotowała Schola Caritas, którą prowadzi siostra Dawida Kopek. Następnie uczestnicy wydarzenia obejrzeli montaż słowno - muzyczny "Kardynał Stefan Wyszyński" przygotowany przez wolontariuszy SKC 113 ze Szkoły Podstawowej w Goniwilku.

Druga część miała charakter integracyjny. Poszczególne koła z opiekunami i dyrektorami szkół powitał ks. Marcin odpowiedzialny za wolontariat Caritas w Żelechowie, następnie powołano dwa nowe Szkolne Koła Caritas w szkołach podstawowych w Stefanowie i Kębłowie, a ks. Marek Bieńkowski odczytał i wręczył Akty Powołania.Następnie młodzież podsumowała Projekt 4 Strony Mazowsza. Zadanie publiczne „4 Strony Mazowsza” realizowane było przy współpracy Caritas Diecezji Siedleckiej i dofinansowane ze środków budżetu województwa mazowieckiego. - Cieszę się niezmiernie, że wśród młodych mieszkańców Mazowsza nie brakuje gotowości do realizacji tak szlachetnych celów- mówiła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Gdzie były realizowane działania?

Zadanie „ 4 strony Mazowsza” realizowane były na terenie województwa mazowieckiego. Turystyczne Skarby Mazowsza- warsztat zorganizowany w Żelechowie, w sali konferencyjnej Wolontariatu Caritas.

Dzień na jachcie- zajęcia z żeglarstwa- Jezioro Zegrzyńskie, zbiornik retencyjny na Narwi, położony w Kotlinie Warszawskiej, w powiecie legionowskim.
Spływ kajakowy- rzeka Pilica, jedna z czterech możliwych tras: trasa Budy Michałowskie - Warka

Rajd pieszy po rezerwacie przyrody Zabuże, leśnym rezerwat przyrody położonym w gminie Sarnaki, w pobliżu rzeki Bug oraz Serpelice
Przygoda w siodle- zajęcia z jeździectwa na Ranczu Raj - Sławiny k. Garwolina.Gośćmi wolontariuszy byli też wicestarosta powiatu garwolińskiego Marek Ziędalski, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz, który także wsparł materialnie Dzień Wolontariatu, dr n. med. Iwona Cabaj - Wiater. Z młodzieżą spotkał się Michał Pax Bukowski, raper, lider zespołu Muode Koty oraz gospodarz programu Studio Raban. Wszystkich świetnie zabawiał Fantomasz, który przygotował na ten dzień wiele zabaw i tańców, młodzież bawiła się do 21 przy zespole założonym przez ich kolegów, a do którego należą także wolontariusze Caritas.

„Spotkanie z wolontariuszami i osobami, które odpowiadają w tym regionie za niesienie pomocy najbardziej potrzebującym przebiegało w niezwykle przyjaznej i barwnej atmosferze. Nie zabrakło śpiewów czy rozmów na temat dalszej działalności”- podkreślają wolontariusze Caritas ZS w Żelechowie.

inf. pras.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.