Garwolin

Żelechów: koncert „W blasku trąbki”

31
paź 2022

Dwaj wirtuozi - prof. Bogdan Narloch grający na organach i prof. Roman Gryń grający na trąbce, znani również szeroko poza granicami naszego kraju - byli wykonawcami koncertu finałowego Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”. Koncert pt. „W blasku trąbki” odbył się 30 października w kościele parafialnym w Żelechowie.

Festiwal „Musica et Sacrum” trwał przez trzy kolejne niedziele. Jego organizatorami byli: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Błażej Musiałczyk - organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Wszystkie koncerty poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa.

Prof. Bogdan Narloch i prof. Roman Gryń to jeden z najlepszych w Europie duetów. Trąbka i organy zaś to jedno z najbarwniejszych, a jednocześnie najlepiej brzmiących połączeń instrumentów. W programie koncertu wieńczącego Żelechowski Festiwal Muzyczny znalazły się takie utwory jak: M. A. Charpentier – preludium z „Te Deum", J. S. Bach – opracowanie chorału „Werde munter, mein Gemüte" z kantaty nr 147 „Jesu bleibet eine Freude", J. S. Bach – preludium i fuga h-moll BWV 544, J. S. Bach – arioso z kantaty „Ich steh mit einem Fuß im Grabe" BWV 156, G. F. Haendel – aria „Let the Bright Seraphim" z oratorium „Samson", O. Lindberg – „Gammal fabodpsalm", W. Wawiłow – „Ave Maria", T. Dubois – „Cantilène réligiese", Marek Czerniewicz – „Modlitwa do Anioła Stróża", B. Leutert-Falch – Toccata über „Lobe den Herren", D. Bédard – Variations sur „Christus Vincit".

Koncert przyciągnął liczną publiczność, która była pod ogromnym wrażeniem prezentowanych utworów oraz kunsztu wykonawców. Gratulacje i wyrazy uznania złożyli artystom Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk.

Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Jest profesorem zwyczajnym w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami.
Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. W swoim dorobku posiada wiele nagrań CD, m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Za swoją działalność został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis" przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodą „Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz nagrodą „Koszaliński Orzeł" w dziedzinie Kultura, przyznanym przez Prezydenta Miasta Koszalina. W 2021 r. otrzymał Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice" – wysokie odznaczenie dla osób świeckich, które przyznane zostało przez papieża Franciszka.

Roman Gryń należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u wybitnych pedagogów m.in. T. Dokshicera i E. Tara w Bayreuth. Pracę zawodową rozpoczął w 1983 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy a od 1986 do 2007 r. był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponadto współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, występując we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i USA. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki. W latach 2002-2020 w AM w Poznaniu pełnił funkcję kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Prowadzi warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej.

Patronat medialny nad Żelechowskim Festiwalem Muzycznym sprawowali m.in.: Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl



MGOK Żelechów

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.