Garwolin

Dotykanie czasu - znamy laureatów konkursu

Kultura Śr. 19.05.2021 12:23:00
19
maj 2021

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie pamięć o tych wybitnych postaciach postanowiło uczcić konkursami. Znamy laureatów konkursu „Dotykanie czasu – Baczyński dziś”, którego twórcami są uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie.

Jednym z najsłynniejszych cytatów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest zdanie: Trzeba uważać: czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia. To właśnie z tą sentencją zmierzyli się uczestnicy konkursu „Dotykanie czasu – Baczyński dziś”. Zadaniem, które zostało postawione przed uczniami szkół średnich, była interpretacja tego jednego zdania w wybrany przez siebie sposób - zdjęcia, pracy plastycznej, krótkiego filmu, grafiki komputerowej, utworu muzycznego czy pracy pisemnej.

Pomysłodawcami tego konkursu byli uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, którzy realizują projekt Kant Kulturowy w ramach programu „Zwolnieni z Teorii”. – Wśród dużej części społeczeństwa wyraźnie zauważalny jest brak zainteresowania kulturą. To istotny problem, u podstaw którego leży kilka czynników. Im właśnie chcemy zaradzić. Osobom, które uważają kulturę za nudną, postaramy się przedstawić ją z innej strony i w ciekawy sposób. Tym, którzy twierdzą, że nie mają czasu na sztukę – podać ją na wyciągnięcie ręki, a sądzącym, że obcować z kulturą można tylko w muzeum czy teatrze, pokażemy jak ogromne są możliwości, które daje ku temu Internet. Z naszego projektu może skorzystać każdy, to tylko pragnie zagłębić się w świat kultury, a szczególnie przystępny będzie on dla młodych, doskonale odnajdujący się w mediach społecznościowych. Na zainteresowanych czeka również wystawa, happening i wiele innych równie wartościowych działań będących okazją do zaprzyjaźnienia się z kulturą – podkreślają uczestnicy projektu.

Uczniowie szkół średnich mieli czas do końca kwietnia na przygotowanie prac konkursowych. Spośród wszystkich nadesłanych projektów jury wyłoniło laureatów konkursu oraz przyznało 3 wyróżnienia.

I miejsce - Patrycja Kowalczyk KLO IA (zobacz pracę)
II miejsce - Karolina Zając LO IA (zobacz pracę)
III miejsce - Anna Mitek KLO IA (zobacz pracę)
I wyróżnienie - Anna Mitek KLO IA (zobacz pracę)
II wyróżnienie - Katarzyna Szuchnik Ekonomik TE(g) (zobacz pracę)
III wyróżnienie - Magdalena Zajączkowska KLO IC (zobacz pracę)

inf. pras.
WJ/Garwolin [MSz]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.