Garwolin

Garwolin: interesująca wystawa na dziedzińcu starostwa

Kultura Sob. 27.03.2021 12:21:20
27
mar 2021

„Zapomniane dziedzictwo – architektura wsi i miasteczek południowo – wschodniego Mazowsza” - to tytuł wystawy, która podejmuje problematykę tradycyjnego budownictwa drewnianego – dominującej do połowy dwudziestego wieku formy zabudowy mieszkalnej mazowieckich wsi i miasteczek. Otwarcie wystawy odbyło się 26 marca.


Plenerowa wystawa, która jest prezentowana na dziedzińcu garwolińskiego starostwa powiatowego, to znakomita okazja do zapoznania się z drewnianym dziedzictwem Ziemi Garwolińskiej. Składa się ona z 32 plansz na których prezentowanych jest kilkanaście obiektów, są też plansze poświęcone cechom stylowym. Najstarszy obiekt, dom podcieniowy z pierwszej połowy XIX w. znajduje się w Latowiczu, najmłodsze obiekty są z lat 40 i 50 XX w.

- W ostatnich latach tych obiektów drewnianych we wsiach czy miasteczkach wschodniego i południowego Mazowsza jest coraz mniej, dlatego uważamy, że warto pokazać to, co jeszcze zostało na terenie powiatu garwolińskiego, a było tu bardzo ciekawe budownictwo, bo trzeba zaznaczyć, że na terenie ziemi garwolińskiej było wiele różnych trendów budownictwa. W zasadzie, czasami trzy, cztery wioski miały podobny styl , jedzie się gminę dalej i ten styl jest zupełnie inny. Myślę, że jest to warte pokazania, bo jest to element naszego dziedzictwa kulturowego... - mówi Marek Ziędalski, wicestarosta powiatu garwolińskiego.

- Na wystawie pokazujemy reprezentatywne przykłady domów mieszkalnych trzech powiatów: mińskiego, otwockiego i garwolińskiego, z czego najwięcej przykładów jest właśnie z powiatu garwolińskiego. To też jest znamienne, że jest to teren bardzo ciekawy, bogaty wciąż w budownictwo drewniane. Są to domy mieszkalne ze wsi, ale także domy z miasteczek, bo to jest taka ciekawa specyfika tego terenu, że miasteczka posiadały zabudowę drewnianą. Każda plansza opowiada o odrębnym obiekcie, jest tam historia, są zdjęcia detali... – uzupełnia Mateusz Niwiński, Stowarzyszenie Akademia Łucznica.

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, oprócz swojej działalności administracyjnej, zajmuje się także propagowaniem idei ochrony dziedzictwa narodowego, obiektów zabytkowych, które z czasem są zapomniane, niedocenione i staramy się przywracać je pamięci, ocalić od zapomnienia i w ten sposób dotrzeć do szerszych kręgów społeczeństwa... - podkreśla Mirosław Starczewski, kierownik siedleckiej delegatury WUOZ w Warszawie.

Relację z otwarcia wystawy przygotował Waldemar Jaroń. POSŁUCHAJ


Wystawę można oglądać od 26 marca do 29 maja 2021 na dziedzińcu przed budynkiem starostwa.WJ/Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook