Garwolin

Górzno: bożonarodzeniowe tradycje łączą pokolenia

Kultura Pt. 16.12.2022 07:42:13
16
gru 2022

Uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jóźwickiego w Górznie, pod opieką swoich babć i wychowawczyń, piekły świąteczne pierniki. Zajęcia odbywały w ramach międzypokoleniowego projektu, który ma na celu integrację lokalnej społeczności, starszych osób i młodszych.


- Jest to projekt finansowany przez Fundację Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Polega on na integrowaniu społeczności, starczych osób, młodszych. W dzisiejszych czasach, kiedy obserwujemy deficyt kontaktów międzyludzkich uznaliśmy, że bardzo istotnym elementem w nauczaniu będzie zbliżanie, stwarzanie różnych sytuacji, które pozwolą spotykać się ludziom starszym, babciom, dziadkom i ludziom młodszym, czyli dzieciom...- mówi Robert Kuźbida, dyrektor szkoły.
Babcie wyrabiały ciasto, a wnuki wycinały różne kształty foremkami i lukrowały pierniczki. - Jestem babcią siedmiorga wnucząt i staram się przekazać im wszystkie te tradycje, które związane są ze świętami Bożego Narodzenia. Tak jak kiedyś, zwykle przed świętami piekło się ciasteczka robione przez maszynkę, pierniczki i tymi wypiekami były przeważnie ozdabiane choinki. Teraz my, jako babcie pragniemy, żeby wróciła ta kultura na wieś, żeby nasze wnuki pamiętały te dawne tradycje i żeby to z pokolenia na pokolenie było przekazywane...- dodaje Jadwiga Przybysz. 
Uczniowie byli bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia piec pyszne pierniki, które po ostygnięciu dekorowali, śpiewano kolędy.
- To bardzo ciekawy pod względem edukacyjnym, ale także wychowawczym i nawiązującym do tradycji projekt, ale także kształtowania młodych pokoleń... - artykułował wójt gminy Waldemar Sabak.
W zajęciach uczestniczył też Waldemar Jaroń, który przygotował relację dźwiękową.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.