Garwolin

Jazzowe oblicze Dni Muzyki Chóralnej

Kultura Sob. 25.11.2023 09:12:58
25
lis 2023

To będzie druga odsłona tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej. Zmieni się wszystko: klimat, miejsce, wykonawcy. W najbliższą niedzielę 26 listopada o godzinie 17:30 w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się niezwykły koncert - Mała msza jazzowa - Boba Chilcotta w wykonaniu Chóru Miasta Garwolina i towarzyszących muzyków.

Mała msza jazzowa „A Little Jazz Mass” to kompozycje muzyczne do stałych części mszy świętej (Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Hosanna, Agnus Dei, Dona nobis Pacem), których autorem jest Bob Chilcott. Została ona skomponowana na Festiwal Chóralny w Nowym Orleanie w 2004 roku. Połączenie tradycji mszy łacińskiej z idiomem jazzowym w tak wyraźny i niewymuszony sposób świadczy o ogromnym talencie autora.

Bob Chilcott jest obecnie jednym z najbardziej zapracowanych i najpopularniejszych kompozytorów i dyrygentów chóralnych w Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat był związany z muzyką chóralną. Sam był chórzystą, a następnie lektorem chóru tenorowego w chórze King's College w Cambridge, później śpiewał, komponował i aranżował dla słynnego King's Singers. Od 1997 roku pracuje jako kompozytor. Jego praca cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Jest zapraszany do występów na wielu ważnych międzynarodowych festiwalach, współpracuje z czołowymi zespołami chóralnymi na świecie. Obecnie jest głównym dyrygentem gościnnym BBC Singers.

Doświadczenie wokalne Boba Chilcotta dało mu wewnętrzną wiedzę na temat wyjątkowo szerokiego zakresu muzyki, co znajduje odzwierciedlenie w eklektycznym charakterze jego własnych kompozycji. Pozostają one w głównym nurcie angielskiej tradycji chóralnej, ale są w różny sposób inspirowane pieśniami ludowymi, chorałem gregoriańskim, hymnami anglikańskimi, pieśniami duchowymi, jazzem, a także muzyką gospel i muzyką afrykańską. Podczas swojej pracy w King's Singers Bob Chilcott miał szczęście współpracować z takimi luminarzami jazzu, jak George Shearing, Richard Rodney Bennett i John Dankworth.

Koncert pod dyrygenturą Radosława Mitury wykona Chór Miasta Garwolina, a towarzyszyć mu będą wybitni muzycy: Rafał Rokicki (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Patryk Dobosz (perkusja). Gościnnie podczas koncertu wystąpi także Chór Villanella ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie pod dyrygenturą Marty Zdrajkowskiej.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Miasto Garwolin oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wstęp wolny.
na podst. inf. CSiK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.