Garwolin

Jednym głosem o pokoju

Kultura Czw. 16.03.2023 07:23:51
16
mar 2023

W piątek, 10 marca garwolińska kolegiata rozbrzmiała pieśniami o pokoju. Koncert muzyków i śpiewaków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Kazachstanu i Szwajcarii był częścią międzynarodowego projektu.

Wszystkich artystów złączyła idea szczerego dążenie do pokoju. Każda z występujących grup śpiewała inaczej, ale każda starała się poprzez śpiew i muzykę zjednoczyć w pięknym dążeniu do zaprzestania wojen i waśni. Przed słuchaczami wystąpili: Chór Miasta Garwolina, Daria Soroka z Ukrainy, Chór Szkoły Muzycznej „Eugen Doga” z Kiszyniowa w Mołdawii oraz soliści studia muzycznego Rapsodia pod dyrygenturą Natali Barabanshchikovej, międzynarodowa grupa muzyczna Mountain-Silence.

Ważnym elementem koncertu była twórczość Sri Chinmoy pochodzącego z Indii humanisty, ambasadora pokoju, który przez 37 lat działał przy ONZ. Był też nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Wszyscy artyści wykonali wspólnie suitę pieśni o tematyce pokojowej Sri

Chinmoya, która składa się z 14 krótkich piosenek w języku angielskim i bengalskim. Wykonanie jej przez przedstawicieli różnych krajów w jednym połączonym chórze było symbolicznym i dosłownym ustanowieniem jedności poprzez śpiew.

Na koniec koncertu wykonano wspólnie jeszcze jeden utwór - „Modlitwę o pokój” polskiego kompozytora Norberta Blachy.

Koncert w Garwolinie był jednym z kilku na trasie tego międzynarodowego zespołu – pozostałe odbędą się w Słowacji, Warszawie oraz Gliwicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. Podziękowania artystom złożyli: Andrzej Ostolski – przewodniczący rady miasta, Cezary Tudek – sekretarz miasta, Marek Ziędalski – wicestarosta powiatu oraz Jarosław Kargol - dyrektor Centrum Sportu i Kultury.

inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.