Garwolin

Jubileuszowa gala garwolińskiego domu kultury

Kultura Pt. 31.05.2024 14:06:08
31
maj 2024

Z okazji 70-lecia istnienia, garwoliński dom kultury odznaczony został medalem „Pro Masovia” za wybitne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego. Dyrektora placówki i kierownika kina uhonorowano odznakami „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, a kierownika obiektów sportowych odznaką „Za Zasługi dla Sportu”. Były gratulacje, podziękowania i życzenia dalszej, owocnej działalności.

Jubileuszowa gala z okazji 70-lecia domu kultury, 20-lecia Centrum Sportu i Kultury połączona była z obchodzonym 29 maja Dniem Działacza Kultury i zgromadziła na sali widowiskowej byłych i obecnych pracowników zasłużonej dla miasta placówki kulturalnej oraz przedstawicieli instytucji, które z nią współpracują. Była to okazja do przypomnienia bogatej historii domu kultury i podzielenia się wspomnieniami, bo nie ma chyba mieszkańca Garwolina, który nie spotkał się albo nie uczestniczył w wielu masowych lub mniejszych imprezach organizowanych przez dom kultury, zajęciach kółek zainteresowań, spektakli teatralnych, seansach kina „Wilga” i wielu, wielu innych.

- Dzisiaj świętujemy 70 lat istnienia naszego domu kultury. To wyjątkowa okazja spojrzeć wstecz i celebrować nasze osiągnięcia, ale także patrzeć w przyszłość z nadzieją i determinacją – mówił podczas okolicznościowego wystąpienia dyrektor placówki Jarosław Kargol i dodał, - staramy się, aby nasz dom kultury był miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie artystyczne dusze spotkają się i wymienią swoje doświadczenia. Przez te 70 lat dom kultury ewaluował. Więcej w wywiadzie z dyrektorem TUTAJ.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podziękowała wszystkim tym, którzy przez 70 lat tworzyli tę instytucję, podkreślając, że „instytucja kultury, to nie tylko mury, ale też ludzie mający pomysły, pasje, pracowitość i oddane kulturze serce”.

Medale i podziękowania

Na ręce dyrektora Jarosława Kargola, Janina Ewa Orzełowska, w towarzystwie radnego wojewódzkiego Krzysztofa Żochowskiego i burmistrz Garwolina Marzeny Świeczak przekazała medal Pro Masovia w podziękowaniu za wybitne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego, a dyplomy gratulacyjne dla najbardziej zasłużonych pracowników otrzymali: Justyna Dybcio, Barbara Kupczyk-Mikulska, Luiza Kondej-Matusiak, Izabela Rękawek, Edyta Jasek, Radosław Mitura, Sławomir Dybcio, Tomasz Łagowski, Grzegorz Mikulski, Paweł Czaporowski, Julian Czaporowski, Jacek Pasternak, Witold Trzmielewski i Jarosław Kargol. Dyrektor CSiK wręczył specjalne statuetki i podziękowania zarządowi województwa mazowieckiego, wójtowi gminy Garwolin oraz jednej z firm kosmetycznych mającej siedzibę na terenie Garwolina i Stowarzyszeniu Truchtacz.pl.

Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak przypomniała, że jubileusz 70-lecia domu kultury i 20-lecia Centrum Sportu i Kultury, to połączenie dojrzałości z młodzieńcza energią. - Przede wszystkim to okazja do tego, żeby wszystkim państwu, z całego serca podziękować, bo jak ważna jest kultura, wie każdy z nas. Bez kultury nie ma naszej tożsamości czy narodowej, czy naszej lokalnej. Przez 70 lat wiele osób oddawało serce, pasję i ducha do tego, by kultura w Garwolinie kwitła, by było słynne powiedzenie „od Garwolina świat się zaczyna” czy „Całe życie w Garwolinie, dlaczego nie...”. To wszystko ich zasługa – artykułowała burmistrz.

Za wieloletnią działalność na rzecz kultury w Garwolinie, na wniosek burmistrz, minister kultury nadał dyrektorowi Jarosławowi Kargolowi odznakę „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”. Podobny medal przyznano kierownikowi kina „Wilga” Jackowi Pasternakowi, natomiast minister sportu uhonorował Witolda Trzmielewskiego odznaką „Za Zasługi dla Sportu”. Odznaki wręczała burmistrz w towarzystwie przewodniczącego RP Marka Mikulskiego i wiceprzewodniczącego Marka Łagowskiego.

Pracownicy CSiK, a jest ich ponad 80 otrzymało podziękowania i pamiątkowe medale.

Gratulacje od gości
Słowa uznania dla działalności placówki kulturalnej przekazali poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, przewodniczący RP Norbert Wilbik, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, były, długoletni burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, prezes i wiceprezes GKS „Wilga” Garwolin, przedstawiciele Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Dorota Brojek, prezes Fundacji „Sztafeta” Anna Żochowska, prezes Klubu Seniora Grażyna Makulec, Kacper Broniszewski radny Młodzieżowego Sejmiku Mazowsza, prof. Zbigniew Gnat-Wieteska i wiele innych osób. Spotkanie uświetnił występ wieloletniego pracownika Juliana Czaporowskiego i koncert jazzowego zespołu New Bone. Galę prowadziła Justyna Dybcio.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.