Garwolin

Kolejna inicjatywa profilaktyczna przeciwko przemocy

Kultura Czw. 16.12.2021 08:26:31
16
gru 2021

Konkurs literacki, ogłoszony prze Komendę Powiatową Policji w Garwolinie i Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie, miał na celu zwrócenie uwagi na zjawisko agresji i przemocy w relacjach międzyludzkich, a także na skutki tego typu zachowań.

Swoje prace do konkursu zgłosiło 11 osób - nastolatek, 7 kobiet i 3 mężczyzn. Wszystkie prace dotykają problemu przemocy w relacjach międzyludzkich, wszystkie są bardzo ciekawe i prezentują wysoki poziom literacki. Część z nich ma charakter bardzo osobisty, pokazuje przeżycia i trudne emocje autorów. Inne – to ubrane w poetyckie i prozatorskie słowa przemyślenia na temat krzywdzenia drugiego człowieka. Wśród nadesłanych dzieł znalazły się wiersze, fraszki i krótkie formy prozatorskie. - Nie sposób wybrać najlepszego utworu, bowiem za każdym z nich mogą kryć się łzy, ból i cierpienie, za każdym z nich stoi człowiek wrażliwy na dobro drugiej osoby. Jesteśmy głęboko poruszeni tym, że autorzy powierzyli nam swoje przeżycia, historie i przemyślenia oraz że dla tylu osób jest to temat ważny - podkreślił mł. insp. Dariusz Król Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie. Oceniający prace konkursowe na przemian ocierali łzy i uśmiechali się, pokrzepieni płynącym z nich ciepłem i wiarą w lepsze jutro. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Konkurs literacki, poświęcony tematowi przemocy w relacjach międzyludzkich, doskonale wpisuje się w międzynarodową kampanię „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Misją Policji oraz kampanii Avon kontra Przemoc jest edukacja w obszarze przeciwdziałania przemocy oraz faktyczna pomoc osobom doświadczającym przemocy. Te same cele realizują samorządy i podejmująca działania profilaktyczne garwolińska biblioteka.

- Pamiętajmy, że w życiu jak w tańcu – każdy krok ma znaczenie, każde słowo lub gest może budować lub ranić, każde działanie może otulać lub krzywdzić. Dlatego nie bądźmy bierni, nawet wówczas, gdy tylko jesteśmy świadkami przemocy. Reagujmy, pomagajmy, nie zostawiajmy nikogo bez pomocy! Od nas, od naszej reakcji lub jej braku zależy bardzo wiele – podkreśla inicjatorka przedsięwzięcia, podkom. Danuta Kalinowska, profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.
Konkursowe prace za zgodą autorów publikujemy poniżej galerii zdjęć oraz na fanpage'u Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Imiona i nazwiska autorów do wiadomości organizatorów konkursu.

Działanie zostało objęte patronatem Burmistrz Miasta Garwolin Marzeny Świeczak i Starosty Powiatu Garwolińskiego Mirosława Walickiego. Fundatorem nagród był Avon Operations Polska i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie.inf. pras.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.