Kościół

Koncert Papieski w Żelechowie

17
paź 2023

W niedzielę, 15 października w kościele parafialnym w Żelechowie odbył się trzeci koncert w ramach II Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”.

„Koncert Papieski” – tak zatytułowany był niedzielny występ, podczas którego na organach zagrał Andrzej Chorosiński. Artysta koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Południowej Korei. Wraz z organistą Bazyliki św. Piotra uczestniczył w 2014 r. w muzycznej oprawie uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Andrzej Chorosiński wykonał pieśni takie jak: J.S. Bach – BWV565 – partia „O Gott du frommer Gott", L. N. Clerambault – Suite du second ton /Magnificat/, V. Petrali – Versetti per Gloria, M. Surzyński – Improwizacje na temat „Święty Boże".

Podczas koncertu wystąpiła również Dominika Chorosińska – jako aktorka filmowa zadebiutowała w 1999 r. Wystąpiła w licznych produkcjach telewizyjnych. W latach 2002-2009 grała w serialu „M jak miłość". W 2016 r. wystąpiła w filmie „Smoleńsk". Od 2017 r. była jedną z prowadzących publicystyczno-satyryczne audycje „W tyle wizji" i „W tyle wizji extra" na antenie TVP Info.

Artystka przeplatała pieśni recytacjami tekstów z „Renesansowego Psałterza" Karola Wojtyły.

Zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Wyrazy uznania oraz gratulacje za profesjonalny występ na ręce artystów złożyli Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie, Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Dyrektorem artystycznym festiwalu był Błażej Musiałczyk – organista archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Wydarzenie poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa.MGOK Żelechów

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.