Garwolin

„Możemy tylko stać i czekać bezbronnie aż ktoś nam pomoże” – koncert „Obudźmy nadzieję! Na ratunek dzieciom w Strefie Gazy”

Kultura Czw. 01.02.2024 17:42:24
01
lut 2024

W środę, 31 stycznia w Garwolinie w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury odbył się niecodzienny koncert pod tytułem „Obudźmy nadzieję! Na ratunek dzieciom w Strefie Gazy”. Podczas wydarzenia muzyka, przeplatała się z świadectwami osób, które ucierpiały w wyniku palestyńsko-izraelskiego konfliktu.

Ideą koncertu, było zebranie funduszy na pomoc dla dzieci w Strefie Gazy, która od kilku miesięcy bombardowana jest przez wojska Izraela. Na wydarzeniu byli obecni przedstawiciele krajów Afryki oraz Bliskiego wschodu w Polsce, w tym ambasadorowie z Palestyny, Kataru, Algerii, Egiptu, Jemenu oraz Syrii.

Koncert swoimi występami uświetnili: Gaba Kulka i chóry: Chór Niemęski 4nonstraigts, Niechór z XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, młodzieżowy Zespół Wokalny Decybele, Soul Connection Gospel Group oraz Chór Miasta Garwolina, Maja Krzyżewska – reprezentująca Polskę w Konkursie Eurowizji Junior 2023, Arek Kłusowski finalista trzeciej edycji programu The Voice of Poland, Lidia Pospieszalska, Marcin Pospieszalski, Aurelia Luśnia, Paweł Stankiewicz, Dariusz Bafeltowski, Daniel Pomorski, Przemysław Pacan, Bartosz Bednarek i Smooth Quartet: Zuzanna Falkowska, Dorota Błaszczyńska-Modlińska, Weronika Wyka. Maria Korczyńska oraz Teatr Od Czapy: Małgorzata Przybysz-Dybcio, Klara Walicka, Aleksandra Rozwadowska, Arkadiusz Buczkowski, Wojciech Żochowski. Wiersz stworzony na poczet ludzi w strefie gazy wyrecytował aktor Dariusz Kowalski, znany z kultowej roli Janusza Tracza w serialu „Plebania”. O scenariusz i reżyserię zadbała Anna Żochowska prezes Fundacji Sztafeta, głównego organizatora koncertu.

W akcję zaangażowała się Caritas Diecezji Siedleckiej, na rzecz której harcerki ze stowarzyszenia Skuci Europy zbierały w trakcie koncertu środki do puszek oraz organizacja Lekarze Bez Granic, którzy byli głównym beneficjentem koncertu. Magdalena Florczak, przedstawicielka organizacji przed rozpoczęciem koncertu przedstawiła ich misję. Dostarczają oni leki i niezbędny asortyment medyczny do Strefy Gazy na tyle ile to możliwe. Na miejscu działają również lekarze zarówno Palestyńczycy jak i międzynarodowy zespół medyków, zrzeszeni w organizacji, której udało się wjechać do okupowanego terenu.

W trakcie koncertu pomiędzy piosenkami pokazywano świadectwa osób które opowiadały o sytuacji na bliskim wschodzie. W wyniku palestyńsko-izraelskiego konfliktu wielu z nich straciło rodziny, czy znajomych. Opowiadali o dramacie, który się tam dzieje, oraz wyrażali nadzieję, że Palestyna w przyszłości stanie się niepodległym i wolnym państwem.

Szerokie grono prezentujących się na scenie artystów doceniła publiczność, garwolińska sala kinowa wypełniła się po brzegi. Po zakończeniu wszystkich występów widownia podziękowała instrumentalistom, wokalistom oraz organizatorom brawami na stojąco. W późniejszych rozmowach wiele osób, powiedziało, że koncert oprócz wartości muzycznej, pokazał i otworzył im oczy na cierpienie ludzi wywołane wojną.

Inicjatorami oraz organizatorami koncertu była dwójka lekarzy z Garwolina lek. pediatra neonatolog Anna Żochowska oraz dr nauk medycznych Samir Ismail Palestyńczyk, który pełni funkcję ordynatora oddziału dziecięcego w garwolińskim szpitalu.

Pozyskana z biletów kwota koncertu wyniosła 17638,89 zł. Harcerze na działania Caritas zebrali do puszek 6499 zł.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki.

Wojna na bliskim wschodzie pochłonęła już mnóstwo ofiar, w tym tysiące dzieci. Konflikt wybuchł 7 października 2023 roku i jak mówi wielu specjalistów, trudno mówić o pokoju. Obecnie ataki izraelskich wojsk coraz częściej skupiają się na uderzeniach w ludność cywilną. Strefa Gazy została odłączona od świata. Brakuje tam jedzenia, leków, nie ma prądu i Internetu, co sprawia, że kontakt z osobami tam przebywającymi jest praktycznie niemożliwy, a informacje docierające z ogarniętego wojną terenu są szczątkowe.

O pomysł na organizację koncertu, sytuację w Strefie Gazy oraz wrażenia artystów po występie zapytał Mateusz Biernacki.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.