Garwolin

Muzyka niejedno ma imię. Dni Muzyki Chóralnej 2023

Kultura Pt. 01.12.2023 12:22:45
01
gru 2023

Dni Muzyki Chóralnej to tradycyjne wydarzenie, które od wielu lat gości w kalendarzu listopadowych wydarzeń Centrum Sportu i Kultury. W tym roku koncerty rozłożone na dwie kolejne niedziele miały zupełnie różny od siebie charakter. Były tradycyjne prezentacje chórów z garwolińskich parafii i okolic w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego oraz występ Chóru Miasta Garwolina w jazzowej odsłonie w auli KLO.

Liturgiczne wspomnienie świętej Cecylii przypada 22 listopada. Jest ona patronką muzyki kościelnej, chórzystów, lutników, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno-muzycznych. Patronat nad muzyką kościelną przypisano jej dopiero pod koniec średniowiecza. Tradycją CSiK jest organizowanie w okolicach tego święta koncertów chóralnych.

Pierwsza odsłona tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej miała miejsce się 19 listopada w garwolińskiej kolegiacie. Po wieczornej Mszy świętej odbyły się występy, podczas których zaprezentowały się: schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, zespoły młodzieżowe z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie i parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dorosłych „Młodzi Duchem” z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dorosłych – wychowanków ks. Józefa Szajdy oraz Chór Rodzinny z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie.

Repertuar prezentowanych pieśni był bogaty: od klasycznych, śpiewanych po łacinie, przez utwory pielgrzymkowe, po dziecięce piosenki religijne. Po raz pierwszy wprowadzona została nowa formuła koncertu. Każdy zespół spośród trzech prezentowanych utworów ostatni kierował do wspólnego muzykowania z publicznością. Na ekranach wyświetlany był tekst tak, by ułatwić włączenie się w śpiew. Na zakończenie koncertu podziękowania zgromadzonym słuchaczom i prezentującym się wykonawcom złożył dyrektor CSiK Jarosław Kargol, w imieniu burmistrz miasta Marzeny Świeczak - Andrzej Ostolski – Przewodniczący Rady Miasta oraz gospodarz miejsca proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego ks. Stanisław Szymuś.

Tydzień później spotkanie w ramach Dni Muzyki Chóralnej odbyło się w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Jako pierwszy gościnnie wystąpił Chór Vilanella Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie pod dyrygenturą Marty Zdrajkowskiej. Chór złożony z uczniów i uczennic wykonał 4 utwory. Następnie, w zupełnie nowej odsłonie, zaprezentował się Chór Miasta Garwolina. Wykonał on „A Little Jazz Mass” Boba Chillcota we współpracy z wybitnymi muzykami: Rafałem Rokickim przy fortepianie, Wojciechem Pulcynem na kontrabasie oraz Patrykiem Doboszem na perkusji. „Mała msza jazzowa” to połączenie tradycji mszy łacińskiej z idiomem jazzowym.

Oba koncerty spodobały się tłumnie przybyłej publiczności, która długo oklaskiwała artystów.

Organizatorami Dni Muzyki Chóralnej byli Miasto Garwolin i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.


na podst. inf. CSiK
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.