Garwolin

Operobusem z CSiK! Kolejny wyjazd do Warszawskiej Opery Kameralnej

Kultura Pt. 24.02.2023 07:37:00
24
lut 2023

Jeden wieczór, dwie opery! Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na kolejny wyjazd w ramach projektu „Operobus”. Tym razem w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej widzowie obejrzą premierowe spektakle Gian Carlo Menottiego „Telefon” i „Medium”.

Już po raz piąty Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Warszawska Opera Kameralna zapraszają do skorzystania z ofert projektu „Operobus”. Na uczestników projektu czeka premierowy spektakl z biletami w promocyjnej cenie i darmowym przejazdem tam i z powrotem.

18 marca w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej widzowie obejrzą aż dwie opery, które premierę będą miały zaledwie tydzień wcześniej. „Telefon” i „Medium” Gian Carlo Menottiego wyreżyserował Jakub Przebindowski, a kierownictwo muzyczne sprawuje Kuba Wnuk.

,,Telefon’’ stanowi znakomity pretekst do przyjrzenia się zjawiskom dotyczącym komunikacji międzyludzkiej we współczesnym świecie. Nowe i wyjątkowe możliwości, którymi dziś dysponujemy, wywierają silny wpływ na nasze relacje. Inscenizacja opery ,,Telefon’’ na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej będzie próbą opowiedzenia o tych nowych zjawiskach. Przedstawienie w gatunku buffo stanie się spektaklem z pogranicza performance, wykorzystującym współczesne środki inscenizacyjne, takie jak: projekcje video-art, efekty dźwiękowe imitujące przekaz telefonu komórkowego i możliwości rejestracji dźwięku przez telefon komórkowy, interakcja z publicznością.

- W zabawny sposób, ale niepozbawiony refleksji, chcemy zastanowić się nad tym, na ile technologiczna rewolucja, tworzona z myślą o swobodzie i niezależności człowieka, staje się narzędziem uzależnienia i całkowitego lub częściowego zniewolenia współczesnych obywateli. Aktualności tego przedstawienia doda scenografia i kostiumy odnoszące się do miejskiego stylu życia, miejskich murali, sztuki street-art., pop-art. A,D, 2023 ale też świata, w którym realność miesza się z fantastyką, posiłkując się dowcipem, cytatami z ikonicznych stylów filmowych, komiksu. Historia mężczyzny, który chce poprosić o rękę swoją ukochaną, w tym kontekście traci swój trywialny charakter stając się doskonałą opowieścią o zależnościach maszyny nad człowiekiem – zapowiada Warszawska Opera Kameralna.

„Medium” to poruszająca opera kameralna, której temat, jak i treść znakomicie wpisuje się w nurt kina noir. Inscenizacja opery ,,Medium’’ zostanie oparta o wszystkie elementy, którymi posługiwało się kino tego kierunku w latach 40. i 50. XX w. Mocne kontrasty światła i cienia, zmysłowe, pełne elegancji kostiumy, seanse spirytystyczne, nocne zdjęcia w estetyce to wszystko podbija atmosferę niczym z filmów Alfreda Hitchcocka, prowokując do pytań o odwieczną potrzebę człowieka, jaką jest szukanie kontaktu ze światem nierealnym. Oszustwa, pogubienie, wiara w niemożliwe a nieistniejące – to główne tropy inscenizacyjne realizowane opery ,,Medium’’ realizowanej na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej. Nie igra się z miłością i nie wolno także igrać z krainą zaświatów.

Spektakl „Telefon/Medium” odbędzie się w sobotę 18 marca o godzinie 19:00 w teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej (al. Solidarności 76 b). Operobus zabierze uczestników wyjazdu z parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka” o godzinie 17:30. Koszt biletu na spektakl wynosi 80 zł. Przejazd autokarem jest darmowy.

Zapisy i informacje: sekretariat Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, tel. 25 682 20 51.inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.