Garwolin

Patroni roku 2021 – uczcijmy ich konkursem

Kultura Sob. 06.03.2021 11:58:37
06
mar 2021

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie pamięć o tych wybitnych postaciach postanowiło uczcić konkursami. „Dotykanie czasu – Baczyński dziś” to tytuł pierwszego konkursu, którego twórcami są uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie.

Upamiętnienie patronów roku 2021 i upowszechnienie ich twórczości to dwa nadrzędne cele, które będą przyświecały wszystkim zorganizowanym w tym roku konkursom.

Z uwagi na wszechstronność talentów i zainteresowań dzieci i młodzieży poszczególne konkursy mają odmienne formy. Dzięki temu każdy z uczniów będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. We współpracę z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie włączyła się także młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. To właśnie uczniowie garwolińskiego KLO są twórcami pierwszego konkursu skierowanego do ich rówieśników.

Na początek Baczyński i czas

Jednym z najsłynniejszych cytatów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest zdanie: Trzeba uważać: czas się zbyt łatwo w przeszłość zamienia. To właśnie z tą sentencją zmierzą się uczestnicy konkursu „Dotykanie czasu – Baczyński dziś”. Zadaniem, które zostanie postawione przed uczniami szkół średnich, jest interpretacja tego jednego zdania w wybrany przez siebie sposób. Może być to zdjęcie, praca plastyczna, krótki film, grafika komputerowa, utwór muzyczny czy praca pisemna. Pole do własnego odczuwania jego poezji jest ogromne.

Pomysłodawcami tego konkursu są uczniowie z KLO w Garwolinie, którzy realizują projekt Kant Kulturowy w ramach programu „Zwolnieni z Teorii”. - Wśród dużej części społeczeństwa wyraźnie zauważalny jest brak zainteresowania kulturą. To istotny problem, u podstaw którego leży kilka czynników. Im właśnie chcemy zaradzić. Osobom, które uważają kulturę za nudną, postaramy się przedstawić ją z innej strony i w ciekawy sposób. Tym, którzy twierdzą, że nie mają czasu na sztukę - podać ją na wyciągnięcie ręki, a sądzącym, że obcować z kulturą można tylko w muzeum czy teatrze, pokażemy jak ogromne są możliwości, które daje ku temu Internet. Z naszego projektu może skorzystać każdy, to tylko pragnie zagłębić się w świat kultury, a szczególnie przystępny będzie on dla młodych, doskonale odnajdujący się w mediach społecznościowych. Na zainteresowanych czeka również wystawa, happening i wiele innych równie wartościowych działań będących okazją do zaprzyjaźnienia się z kulturą – podkreślają uczestnicy projektu.

Recytowanie, malowanie, ortograficzne główkowanie

Tadeusz Różewicz poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej był jednym z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy. W kwietniu Centrum Sportu i Kultury chce uczcić właśnie jego postać konkursem recytatorskim „Różewicz – smakowanie słowa”. Jego odbiorcami mogą być zarówno uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, jak i uczniowie wszystkich klas szkoły średniej.

Pod koniec maja dzieci i młodzież otrzymają zaproszenie do udziału w konkursie wiedzy o kardynale Stefanie Wyszyńskim. W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia oraz 40. rocznica jego śmierci. Czy miał poczucie humoru? O której godzinie wstawał? Jak uczył punktualności? Co czytał? Te i inne pytania o różnym poziomie trudności pozwolą na zweryfikowanie wiedzy uczestników o przyszłym błogosławionym.

Wrześniowemu konkursowi patronować będzie Stanisław Lem. „Jak wujek Staszek uczył ortografii?” to propozycja specjalnego dyktanda. Za jego sprawą uczestnicy sprawdzą nie tylko swój poziom znajomości reguł poprawnej pisowni, ale także poznają namiastkę absurdalnego humoru autora i jego fantastycznej wyobraźni. Adresatem konkursu są uczniowie szkoły podstawowej klas 3-8.

Zamknięciem aktywności upamiętniających patronów roku 2021 będzie konkurs na ilustrację do wybranego utworu Cypriana Kamila Norwida. Zwycięskie prace zostaną wydrukowane jako karty pocztowe, na których odwrocie będą opublikowane wiersze. Kartki te będą rozdawane podczas uroczystości patriotycznych 11 listopada.

Szczegóły konkursów będzie można znaleźć na www.csik.garwolin.plinf. pras.
WJ/Garwolin/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.