Garwolin

Spacer śladami kultury i tradycji. Senatorska 2021

Kultura Wt. 18.05.2021 17:00:00
18
maj 2021

VIII edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina odbyła się w wyjątkowych okolicznościach. Wielkie, wspólne spotkanie mieszkańców na ulicy Senatorskiej nie mogło się odbyć, ale mimo wszystko nie zabrakło festiwalowych akcentów. Wciąż można się wybrać na spacer i obejrzeć jedną z wystaw. Jeśli nie udało Wam się dostać "Garwolskiego piania", nic straconego. Od dziś gazeta jest dostępna w trzech miejscach.

Pandemia już po raz drugi uniemożliwiła zorganizowanie Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina na ulicy Senatorskiej w pełnej krasie, ale mimo wszystko na jednej z najstarszych ulic w mieście pojawiły się 16 maja festiwalowe akcenty. Ulicą przejechały konne bryczki, otwarte było minimuzeum stworzone przez portal Garwolin.org, w jednej z bram pojawiło się ceramiczne rękodzieło.

Centrum Sportu i Kultury przygotowało dwie wystawy, które można było podziwiać, przechadzając się ulicą Senatorską. Jedna z nich dotyczyła postaci polskiego etnografa Oskara Kolberga, druga to sentymentalna podróż do poprzednich edycji festiwalu. W kilku miejscach zostały zaprezentowane zdjęcia z festiwalu ukazujące wszystkie jego charakterystyczne elementy. Tę wystawę wciąż można podziwiać.

Na odwiedzających 16 maja ulicę Senatorską czekał również tegoroczny numer Festiwalowego Rocznika Ilustrowanego "Garwolskie pianie". Znalazły się w nim artykuły o garwolińskiej wycinance, Oskarze Kolbergu, związkach Mirona Białoszewskiego z Garwolinem, dawnych tradycjach weselnych i działalności Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1 Pułku Strzelców Konnych. Można przeczytać wspomnienie Zbigniewa Węgrzynka, a także w wywiadzie z Tadeuszem Zalewskim, o tym, jak wyglądało życie w dawnym Garwolinie. Nie zabrakło także krzyżówki, festiwalowych zgadywanek nie tylko dla najmłodszych oraz starych zdjęć udostępnionych przez portal Garwolin.org.

Jest dobra informacja dla tych, którym nie udało się otrzymać gazety, a chcieliby ją mieć w swoich domach. "Garwolskie pianie" będzie od dziś dostępne w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie (ul. Nadwodna 1), Pływalni Miejskiej "Garwolanka" oraz Urzędzie Miasta w Garwolinie.

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.