Garwolin

„Starych potraw smak i urok” - Ludowy Festiwal Smaków gminy Borowie już za nami

Kultura Wt. 02.07.2024 15:05:10
02
lip 2024

11 Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w Ludowym Festiwalu Smaków gminy Borowie, podczas którego zaprezentowano m.in. podczos, sójki, pierogi z kaszą gryczaną i boczkiem, marchwiankę, chłodnik z młodej botwiny, placki ziemniaczane, krokiety, pajdy chleba ze smalcem, racuchy z jabłkami, barszcz czerwony, żur na zakwasie i wyborne ciasta.

Festiwal otworzyła wójt gminy Marta Serzysko i podziękowała KGW za przygotowanie regionalnych potraw i stoisk oraz wręczyła im podziękowania za współpracę, troskę o region i jego dziedzictwo narodowe, ochronę własnych korzeni kulturowych oraz własnej tożsamości.

Następnie wystąpiły dziewczynki z grupy baletowej prowadzonej przez Aleksandrę Wojtanowicz-Piętowską, które przepięknie zatańcowały poleczkę.

- Charakterystyczne dla naszego regionu potrawy prezentowały i serwowały podczas imprezy panie z jedenastu kół gospodyń wiejskich Borowia, Chromina, Filipówki, Głoskowa, Iwowego, Jaźwin, Lalin, Łopacianki, Nowej Brzuzy, Słupa Pierwszego i Wilchty. Nie zabrakło podczosu, sójek, pierogów z kaszą gryczaną i boczkiem, marchwianki, chłodnika z młodej botwiny, placków ziemniaczanych, krokietów, pajdy chleba ze smalcem, racuchów z jabłkami, barszczu czerwonego, żuru na zakwasie i wybornego ciasta – poinformowała Katarzyna Iwaniec, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Wydarzenie to nie tylko okazja do degustacji lokalnych przysmaków, ale również moment, by poczuć atmosferę tamtych lat przez muzykę i taniec. Ludowy Festiwal Smaków był nie tylko okazją do zabawy, ale również do społecznej integracji. Spotkanie to pokazało, że nostalgia za minionymi dekadami wciąż żyje w sercach i pamięci wielu osób, a muzyka ludowa z tamtych lat nadal ma moc łączenia ludzi. - Celem Ludowego Festiwalu Smaków gminy Borowie było zachęcenie mieszkańców do powrotu do korzeni i samodzielnego przetwarzania żywności, kultywowanie i promocja tradycji regionalnych – charakterystycznych dla naszego regionu oraz zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych, poszukiwanie produktów charakterystycznych dla naszej gminy i wsi, które stały się wizytówką gminy Borowie. Oczywiście oprócz degustacji, każdy miał możliwość zakupu różnych pyszności przygotowanych przez lokalne koła. Bardzo dziękuję KGW z gminy Borowie za udział i ogromną pomoc w Ludowym Festiwalu Smaków – zaznacza dyrektor ośrodka kultury.

O dobrą zabawę zadbała Kapela Ludowa Staręgów.na podst. inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.