Garwolin

Wyjątkowe wydarzenie plenerowe – III Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego

Kultura Śr. 10.07.2024 08:06:44
10
lip 2024

Trzeci w powiecie garwolińskim Festiwal Etnograficzny, połączony z rozstrzygnięciem konkursu kulinarnego, odbędzie się 4 sierpnia na obiektach sportowych w Miętnem. Oprócz występów kapel i zespołów ludowych oraz śpiewaczych, Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich zaprezentują swoją twórczość wokalną i kulinarną. Gwiazdami wieczoru będą zespoły Weź Nie Pytaj i Daj To Głośniej.

W roku ubiegłym były jabłka, w tym motywem przewodnim konkursu kulinarnego będą potrawy z ziemniaka. - To, jeśli chodzi o konkurs kulinarny, bo cały festiwal etnograficzny jest dużo szerszy. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji w ramach tego festiwalu, który odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia, na który bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy. Wciąż nie upłynął termin na zgłaszanie do naszego konkursu kulinarnego. Ostatni dzień, to 15 lipca, czyli najbliższy poniedziałek... - mówi starosta garwolińska Iwona Kurowska.

W programie przewidziany jest też konkurs na występ Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. - Zgodnie z regulaminem możemy dopuścić do tego konkursu osiem Kół Gospodyń Wiejskich i ta ósemka już się zgłosiła, także tu już jest sprawa zamknięta, tu już zapraszamy tylko na występy. Podczas całego festiwalu będą wystawione stoiska naszych Kół Gospodyń Wiejskich, więc będzie mnóstwo dobrego jedzenia, nie tylko z ziemniaka, ale w ogóle wszelkie specjalności, którymi charakteryzują się i w których specjalizują się nasze koła gospodyń wiejskich. Bardzo, bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy... - kontynuuje starosta Kurowska.

Będzie też przegląd lokalnej muzyki ludowej, np. kapela Staręgów czy Kłoczewiacy, a także inne zespoły ludowe. Gwiazdami wieczoru będą zespoły Weź Nie Pytaj i Daj To Głośniej. Dla dzieci również przewidziano wiele atrakcji.

Organizatorem festiwalu jest Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, a partnerem strategicznym Powiat Garwoliński. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.

O szczegóły wydarzenia Waldemar Jaroń zapytał starostę powiatu garwolińskiego Iwonę Kurowską.
Na terenie powiatu garwolińskiego funkcjonuje 101 Kół Gospodyń Wiejskich, które skupiają przeszło trzy tysiące osób, w tym blisko 560 mężczyzn. Organizują one życie społeczne i kulturalne wsi i gmin, popularyzują tradycje i zwyczaje. Są wizytówką swoich środowisk.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
informacja Śr. 10.07.2024 04:54:17

Jakieś dziwne te Gwiazdy, czyli zespoły Weź Nie Pytaj i Daj To Głośniej. Lepszych nazw nie wymyślono ?