Wyróżnieni za zasługi dla kultury
Kultura
Pon. 07.08.2023 11:34:11
07
sie 2023
sie 2023
Maria Bienias, Jadwiga Krześniak i Zespół Ludowy z Gończyc uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Michał Sztelmach, Kazimierz Paciorek, Krzysztof Kot oraz Marek Ziędalski otrzymali srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał też dyplomy honorowe dyrektorom placówek kulturalnych działających na terenie powiatu garwolińskiego.
Odznaki i dyplomy wręczone zostały podczas II Festiwalu Etnograficznego, który odbywał się 6 sierpnia na obiektach sportowych w Miętnem, a przyznał je wyróżniającym się osobom i zespołowi minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek starosty garwolińskiego Mirosława Walickiego i senator Marii Koc. Wręczał je szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego Kacper Sakowicz w towarzystwie dyrektor Biura Wojewody Anny Kaszuby, senator Marii Koc i starosty Mirosława Walickiego.Maria Bienias – zasłużona propagatorka kultury ludowej, ceniona śpiewaczka ludowa i znawczynią lokalnej tradycji. Jest założycielką zespołu ludowego w Woli Koryckiej Górnej w gminie Trojanów, zdobywała na konkursach i festiwalach liczne nagrody indywidualne jako solistka śpiewaczka. Została laureatką nagrody „Muzyka źródeł”, przyznanej przez program 2 PR, a w 2010 roku za działalność na rzecz kultury otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga, jest posiadaczką tytułu „Zasłużonej dla Powiatu Garwolińskiego”.
Jadwiga Krześniak – zasłużona propagatorka kultury ludowej, nauczycielka, dzięki której przy Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej w gminie Maciejowice powstał ludowy zespół dziecięcy „Obereczek”, jest znawcą gwary doliny środkowej Wisły, wielokrotnie swoją wiedzą dzieliła się z etnografami oraz badaczami. Opracowała do wykorzystania przez badaczy i miłośników tradycji ludowych regionu słownik gwary ludowej. Przy szkole w Antoniówce Świerżowskiej założyła muzeum ziemi nadwiślańskiej. Za swoją działalność uhonorowana medalem pamiątkowym „Pro Masovia” oraz tytułem „Zasłużona dla Powiatu Garwolińskiego”.
Zespół Ludowy z Gończyc w gminie Sobolew – powstał w 2007 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sobolewie. Działalność zespołu ma na celu rozwój społeczności gminnej w zakresie animacji kulturowo – edukacyjnej. Zespół występował na wydarzeniach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Repertuar zespołu jest różnorodny, oprócz inscenizacji ludowych, znajdują się scenariusze o tematyce rozrywkowej, religijnej, patriotycznej. Wszystkie przedsięwzięcia są oparte o oryginalne scenariusze tworzone przez członków zespołu, jak również dekoracje, scenografie.
Srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami” wręczono Michałowi Sztelmachowi, Kazimierzowi Paciorkowi, Krzysztofowi Kotowi i Markowi Ziędalskiemu, jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury. W uznaniu zasług dla upowszechniania kultury, minister Piotr Gliński przyznał dyplomy honorowe, które otrzymali: Katarzyna Iwaniec – dyrektor GOK w Borowiu, Jarosław Kargol – dyrektor CSiK w Garwolinie, Iwona Poreda – dyrektor MPBP w Garwolinie, Monika Walenda – dyrektor Domu Pracy Twórczej „Bajka” w Łaskarzewie, Elżbieta Ostanek – Szczepanik – dyrektor GOK Maciejowice, Sylwia Zakrzewska – dyrektor MGOK Pilawa, Elżbieta Radziej – dyrektor GDK Sobolew, Konga Smak – Lasocka – dyrektor GCAK Sulbiny, Aldona Woźniak – dyrektor GDK w Starym Helenowie, Grażyna Gontarz – dyrektor GOK Wilga, Michał Sztelmach – dyrektor MGOK Żelechów, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem i jubileuszowy dyplom z okazji 40 -lecia działalności otrzymał GOK Maciejowice.
Zobacz Galerię
21 Zdjęć
4 komentarze
A Sebastian Jędrych?
No niestety nie przebywa w tych kręgach towarzyskich co trzeba to nie dostał
A kto to jest ? Może coś bliżej ?
Może ani Jędrych ani Ogonowska nie zasłużyli. Wygląda na to że on się od lat wszystkim sam zajmuje, bo tylko jemu przyznają nagrody Zgodnie z rozporządzeniem odznaką mogą być wyróżnione osoby prowadzące działalność w zakresie: -utrzymywania dóbr kultury zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami, -projektowania i wykonywaniu prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy dobrach kultury, -prowadzenia prac archeologicznych i wykopaliskowych, dokumentowania dóbr kultury i prowadzenia badań naukowych związanych z ich konserwacją, -przeciwdziałania zagrożeniom dóbr kultury, -popularyzacji zagadnień związanych z działalnością konserwatorską.