Garwolin

Żelechów: impreza z rozmachem

Kultura Wt. 21.06.2022 18:24:55
21
cze 2022

Koncerty, imprezy sportowe, programy dla dzieci i wiele innych imprez towarzyszyło tegorocznym obchodom Dni Żelechowa. Święto upamiętnia nadanie praw miejskich Żelechowowi i obchodzone jest z dużą pompą.

Dni miasta zainaugurowała msza św. w intencji mieszkańców odprawiona w kościele parafialnym pod przewodnictwem proboszcza, ks. prałata Eugeniusza Filipiuka. Oprawę liturgii zapewnili przedstawiciele żelechowskiego samorządu, oprawę muzyczną zaś schola pod kierunkiem s. Dawidy. Dalsza część uroczystości odbywała się na stadionie Klubu Sportowego „Sęp”. Po uroczystym otwarciu imprezy na scenie wystąpiły dzieci z programem pt. „Leśne opowieści bardzo ważnej treści” w wykonaniu aktorów teatru „Pomarańczowy Cylinder” z Torunia.
Po przedstawieniu sceną zawładnęła grupa gitarowa działająca w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury pod kierunkiem Marka Gryzieckiego. Z repertuarem rozrywkowym zaprezentował się następnie Chór Żelechowa pod dyrekcją Sławomira Lesisza.
Miasto i gmina rozwijają się
W swoim wystąpieniu burmistrz Łukasz Bogusz podzielił się informacjami o zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycjach służących rozwojowi gminy i poprawie życia wszystkich jej mieszkańców. Wymienił m.in.: przebudowę dróg w Łomnicy, Nowym Goniwilku, Stefanowie, Starym Goniwilku oraz w Żelechowie, ul. Kołłątaja i Pałacowa na łącznym odcinku 3,735 km za kwotę 1 653 619 zł z dofinansowaniem w wysokości 660 043 zł, przebudowę dróg w Nowym Goniwilku i Stefanowie. Na przebudowę drogi w Nowym Goniwilku Gmina otrzymała wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości 300 tys. zł. Odcinek drogi w Stefanowie został wykonany w ramach pozyskanych środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 254 919 zł i Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 50 tys. zł. Wśród zrealizowanych zadań inwestycyjnych znalazło się wykonanie zagospodarowania otoczenia Izby Pamięci Ziemi Żelechowskiej za kwotę 189 791 zł w ramach zadania wykonano ogrodzenie, utwardzenie terenu, roboty ziemne, wykonano oświetlenie, czy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Żelechowie za kwotę 1 018 440 zł przy współudziale środków z budżetu województwa mazowieckiego w kwocie 100 tys. zł, KSRG 350 tys. zł, WFOŚiGW 200 tys. zł, Gminy Żelechów 368 440,zł.– Przed nami ważne i potrzebne mieszkańcom inwestycje- kontynuował burmistrz– Już rozpoczęła się budowa oczyszczalni ścieków w Żelechowie za kwotę 17 767 350zł, z czego 12 350 000 zł to środki pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych i 2, 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niebawem rozpocznie się przebudowa stacji uzdatniania wody w Piastowie i Nowym Goniwilku na którą mamy pozyskane środki w kwocie 1 519 374 zł z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 20. Ważnym zadaniem inwestycyjnym będzie przebudowa ulicy Ogrodowej w Żelechowie na którą Gmina otrzymała środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 9 595 000 zł. Tak dużych środków zewnętrznych na działania inwestycyjne w naszej gminie jeszcze nie było. Tylko z tych dwóch ostatnich źródeł to kwota ponad 24 mln złotych. Bez nich nie bylibyśmy w stanie udźwignąć kosztów tak potrzebnych inwestycji, albo przeprowadzane byłby one przez lata etapami. To ważny czas dla naszego samorządu i naszej społeczności. Czas rozwoju i zapewniam, że będzie on dobrze wykorzystany z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.
W święcie Żelechowa udział wzięli m.in. senator Maria Koc, poseł RP Grzegorz Woźniak, radny sejmiku Krzysztof Żochowski, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Marek Ziędalski, członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego Krzysztof Ośka, radna powiatu Urszula Kobielus, wójt Gminy Górzno Waldemar Sabak.
Kulturalnie, sportowo i nie tylko
Po przemówieniach miłośnicy orkiestr dętych mogli usłyszeć znane i lubiane utwory w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie pod batutą dh Stefana Solarczyka. Na ludową nutę przez kolejną godzinę przygrywała kapela Krzysztofa Staręgi. Po występie kapeli zaprezentował się na scenie młody i utalentowany akordeonista z Żelechowa Michał Wojtaś, który wykonał kilka utworów z klasyki akordeonowej. Następnie na murawie boiska rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy oldbojami „Sępa” Żelechów a samorządowcami, który zakończył się wynikiem 7:4 dla samorządowców.
Koncertowy wieczór rozpoczął się od szlagierów Czerwonych Gitar wykonywanych przez coverowy zespół Kolorowe Gitary. Niezwykle wyczekiwanym punktem programu był koncert zespołu Imperium – twórcy takich hitów jak „Żółte tulipany” czy „Wirują światła”. Na zakończenie imprezy do zabawy porwał publiczność zespół Dejw, znany z takich przebojów jak „Dołeczki” i „Petarda”. Imprezie towarzyszyły animacje dla dzieci prowadzone przez wolontariuszy Caritas Żelechów. Nie zabrakło również parku rozrywki z dmuchaną zjeżdżalnią, eurobungee, basenem z piłeczkami, kucykami, watą cukrową, popcornem, goframi, lodami i innymi atrakcjami. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Żelechów przygotowały stoiska z kuchnią regionalną i rękodziełem. Można było również wesprzeć działalność Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych, biorąc udział w kiermaszu prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Bogato zaopatrzony bufet zapewnili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelechowie.inf. pras.
WJ/Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook