Garwolin

Żelechów: koncert „Królewskie organy”

Kultura Wt. 25.10.2022 11:39:23
25
paź 2022

W niedzielę, 23 października w kościele parafialnym w ramach Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum” odbył się koncert zatytułowany „Królewskie organy”. Festiwal odbywający się w trzy kolejne niedziele miesiąca organizują: Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Gmina Żelechów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Bp Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz.

Drugi koncert festiwalowy w wykonaniu Ewy Polskiej z Lublina, był w całości poświęcony muzyce organowej. Koncert poprowadził wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa. Repertuar zawierał najbardziej efektowne kompozycje organowe, które w pełni ukazały majestat i potęgę „królewskiego instrumentu”, jak nazwał organy W. A. Mozart. W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak „Toccata i fuga d-moll” oraz „BWV 565” J. S. Bacha, „Tuba tune” C. S. Langa, „Elegia” D. Gawthropa, „Ein feste Burg” Ch. W. Ore, „Gib uns Friedes – Variationen” M. Nagela, „In Paradisum – Toccata” Th. Duboisa.

Pod ogromnym wrażeniem wykonywanych utworów była licznie zgromadzona publiczność. Zachwytu nie kryli również Burmistrz Żelechowa Łukasz Bogusz oraz Proboszcz Parafii Żelechów ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, którzy złożyli artystce gratulacje i wyrazy uznania.

Ewa Polska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów. Swoje umiejętności jako muzyk instrumentalista doskonaliła podczas kursów i warsztatów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Jest laureatką konkursów organowych i kompozytorskich. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku-Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanem, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych.

Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową. W latach 2000-2018 była związana muzycznie i kulturalnie z miastem Bydgoszcz, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na swoim koncie ma projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, zespołami kameralnymi oraz takimi gwiazdami jak: Maciej Zakościelny, Czesław Mozil, Tymon Tymański czy Arkadiusz Jakubik. Ewa Polska jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym koncertów organowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, które odbywają się regularnie od 2000 roku. Od roku 2019 związana jest ze środowiskiem muzycznym w Lublinie.Inf. MGOK Żelechów
MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.