Garwolin

Żelechów: spotkanie z Dorotą Mularczyk

Kultura Pt. 24.03.2023 12:57:40
24
mar 2023

W środę, 22 marca, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury gościła Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży. Pisarka cyklu powieściowego: „Magiczny świat tuż za płotem”, „Szkarada z głębi”, książek dla dzieci „Smok Paprok i prawdziwy paprok”, „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”, „KotoPiramidon”, „Pies, który mówi”, „Od mamy”. Na spotkanie z pisarką licznie przybyli uczniowie klas 0-VII szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Żelechów wraz z opiekunami.

Na początku odbyło się spotkanie z młodszymi uczniami kl. 0-III. Autorka opowiedziała o pracy pisarza, swoich literackich inspiracjach, zaprezentowała swoje utwory dla dzieci pełne humoru i zabawnych zdarzeń. Młodsi uczestnicy mieli też okazję wysłuchać niezwykłej opowieści o pszczołach – „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność". Pisarka opowiadała o życiu i zwyczajach pszczół, przytaczała wiele informacji i interesujących ciekawostek. Zwracała uwagę na rolę i znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Prelekcję uzupełniała barwna i ciekawa prezentacja multimedialna, dzięki której dzieci mogły zobaczyć i podziwiać codzienność w pszczelim ulu. Autorka z niezwykłą precyzją i umiejętnością zainteresowała młodych słuchaczy. Także mali pasjonaci przyrody wyrażali swoje poglądy i zainteresowania na temat wspaniałych pożytecznych owadów. Spotkanie przebiegło w miłej, wiosennej atmosferze. Dzieci nagrodziły autorkę gromkimi brawami.

Podczas spotkania z uczniami klas IV-VII Dorota Mularczyk rozmawiała o początkach swojej pisarskiej pasji, przybliżyła okoliczności powstania poszczególnych utworów, ujawniła skąd czerpie pomysły na książki oraz kim są ich bohaterowie. Zaznaczyła też jak ważna jest rola wyobraźni w stwarzaniu książkowej rzeczywistości. Przygodę z pisarstwem rozpoczęła kiedy jej najmłodszy syn nie mógł zasnąć w nocy. W taki oto sposób powstała powieść fantastyczno-przygodowa „Magiczny świat tuż za płotem. Przejście 1". Pisarka w zabawny, humorystyczny sposób, wykorzystując opowiastki z życia swoich dzieci, starała się pokazać przewagę książki nad komputerem. Wspomniała o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o gry komputerowe. Pokrótce przedstawiła problematykę książek z serii „Magiczny świat". Poinformowała o piątej części tej serii, do której powstania przyczyniła się młodzież ze szkół podstawowych, pisząc fantastyczne opowiadania. Z życzliwością odniosła się do książki „Szkarada z głębin", którą napisała dla swojego syna Tomasza podczas urlopu nad morzem w Ustce. Dzieci zadawały autorce wiele pytań, na które chętnie odpowiadała.

Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupu książek wraz z dedykacją i autografem autorki. Nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć. Pisarka podarowała czytelnikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej swoje książki. Podziękowaniem za ciekawy przekaz literacki autorki był wręczony bukiet wiosennych kwiatów oraz wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żelechowie kolorowe laurki i przewodniki po mieście Żelechów.

Spotkanie z pisarką Dorotą Mularczyk dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń oraz uświadomiło wszystkim jak ważna jest książka w życiu dzieci i młodzieży.MGOK Żelechów

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.