Garwolin

Borowie: projekty realizowane w GOPS

Region Pon. 20.11.2023 07:53:24
20
lis 2023

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje wiele programów pomocowych dla osób z niepełnosprawnościami, na co skutecznie pozyskuje rządowe środki. Tylko na program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” ośrodek uzyskał wsparcie w wysokości 183 tys. zł i obejmie on 12 osób. Oprócz tego udzielane jest wsparcie między innymi ramach „Opieki wytchnieniowej” czy „Opieki 75 plus”.

Wśród wielu zadań, jakie realizował w tym roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borowiu, jednym z ważniejszych jest pochylenie się nad osobami niepełnosprawnymi i osobami starszymi. - Wśród blisko 5200 mieszkańców naszej gminy, mamy zarejestrowanych 112 osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Są to różnego rodzaju orzeczenia umiarkowane, znaczne, znaczne i sprzężone i dotyczące dzieci do szesnastego roku życia – mówi Tomasz Majczyna, kierownik ośrodka pomocy społecznej i dodaje, że dla tych osób pracownicy ośrodka starają się w sposób szczególny pozyskiwać środki z budżetu państwa i z dostępnych źródeł także. Jednym z kluczowych programów realizowanych już drugi rok przez GOPS, to „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, z którego w tylko w tym roku skorzystało 12 osób niepełnosprawnych, jest 10 asystentów, którzy w codziennym życiu pomagają tym osobom w różnych, ale także ich uspołecznieniu, ukulturalnieniu, to także wyjazdy do kina, teatru, na basen czy naukę gry na gitarze. - Żeby te osoby nie były pozostawione same sobie w domach, czy też pozostawione rodzinom, najbliższym. Na przyszły rok złożyliśmy też wniosek, ale już teraz jest większe zainteresowanie tym programem i większa liczba osób przystąpi do niego – uzupełnia kierownik Majczyna. Realizowane są też inne projekty skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z jedynym w powiecie garwolińskim kierownikiem - mężczyzną ośrodka pomocy społecznej – Tomaszem Majczyną.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.