Garwolin

„Czasem największym darem, jaki możesz komuś ofiarować, jest wolność” - obchody 11 listopada w Pilawie

Region Pon. 13.11.2023 12:54:12
13
lis 2023

W sobotę, 11 listopada na terenie całego kraju odbyły się liczne uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia świętowano również w Pilawie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji ojczyzny o godzinie 12:30 z udziałem władz, pocztów sztandarowych, przedstawicieli Federacji Skautingu Europejskiego oraz mieszkańców. Mszę Świętą celebrował ks. dr hab. Robert Kublikowski prof. KUL, który wygłosił również do zebranych homilię. Eucharystię celebrowali ks. prałat Edmund Szarek kapelan środowisk kombatanckich powiatu garwolińskiego, ks. kan. Andrzej Banasiuk proboszcz parafii MB Kodeńskiej w Pilawie oraz ks. kan. Jan Grochowski emerytowany proboszcz z parafii Trąbki. Podczas Mszy oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra OSP Pilawa.

Po eucharystii zebrani przenieśli się na skrzyżowanie dróg prowadzących do Pilawy Osiecka i Łucznicy, gdzie został postawiony pomnik. Monument powstał, aby uczcić pamięć zamordowanych w tym miejscu osób: księdza Mariana Juszczyka, kapelana ZWZ-AK obwodu „Gołąb” Garwolin, Antoniego Pinakiewicza i Bolesława Warownego. Mężczyźni 81 lat temu przy drodze prowadzącej z Pilawy do Łucznicy zostali rozstrzelani przez Niemców. Przemówienie przy pomniku wygłosiła burmistrz Pilawy Albina Łubian. Włodarz podkreśliła tragiczną historię związaną z tym miejscem oraz ważną rolę jaką pełni przypominanie i pielęgnowanie historii.

Wieczorem, o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Domu Kultury, odbył się „Wieczór Patriotyczny”. Na scenie pojawili się uczniowie klasy VI szkoły podstawowej w Pilawie, którzy pod kierunkiem Danuty Całki przedstawili program artystyczny. Potem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry OSP Pilawa pod batutą Krzysztofa Czajki, którym towarzyszyła grupa taneczna. Wybrzmiały takie pieśni jak „O Mój Rozmarynie” czy „Szara Piechota” w wykonaniu Agnieszki Bieńko i Agaty Lusawy.

W międzyczasie dyrektor MGOK Pilawa Sylwia Zakrzewska przedstawiła imiona i nazwiska laureatów konkursu plastycznego „Radosny Patriotyzm”. Zwycięzcom nagrody wręczyła burmistrz Albina Łubian.

Laureaci:
kat. kl. „O”
1. Maja Rękawek - PSP w Puznówce;
2. Emilia Całka - Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Pilawie;
3. Maria Sobieszek - Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Pilawie.

kat. kl. I-II
1. Zuzanna Wachowska - PSP w Puznówce;
2. Nikola Wojciechowska - PSP w Trąbkach;
3. Michalina Borowska - PSP w Puznówce;
wyróżnienie: Michał Woźniak - PSP Trąbki.

kat. kl. III
1. Liliana Kubiak - PSP Gocław;
2. Artur Piętka - PSP Gocław;
3. Jakub Możdżonek - PSP Gocław;
wyróżnienie: Jagoda Kowalska - PSP Pilawa.

Mateusz Biernacki

fot. Mateusz Biernacki, Mariusz Barcikowski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.