Cztery dekady miasta Pilawa
Region
Pon. 18.03.2024 07:14:49
18
mar 2024
mar 2024
16 marca, uroczystą sesją Rady Miejskiej podsumowano obchody 40- lecia nadania Pilawie praw miejskich. Podczas rocznicowego świętowania przedstawiony został rys historyczny Pilawy i dynamiczny rozwój miasta w ciągu minionych czterdziestu lat. Kilkadziesiąt osób i instytucji wyróżnionych zostało okolicznościowymi medalami.
Uroczystość zgromadziła wiele osób, które w różny sposób związane są z Pilawą, jej rozwojem i promocją. Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą lokalnego parlamentu miasta i gminy Pilawa Dorotę Niemiec – Jóźwicką, rys historyczny miejscowości przedstawiła Maria Gudro – Homicka, która zaznaczyła, że starania o przyznanie Pilawie praw miejskich rozpoczęto w 1965 roku. - Po wielu trudach i ogromnym zaangażowaniu radnych oraz społeczników, jak Helena Szewczyk, Antoni Elis, Jan Mróz, Eugeniusz Legat, Krzysztof Bartkiewicz, naczelnik gminy Bolesław Mazek i inni, w 1982 roku gminna rada narodowa podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Wojewoda siedlecki uznał wniosek za zasadny, gdyż miejscowość od lat rozwijała się dynamicznie, m.in. dzięki przemysłowi na skalę ogólnopolską. Przybywało też nowych zakładów pracy. Na wniosek ministra administracji prezes rady ministrów wydał rozporządzenie, w myśl którego Pilawa z dniem 1 stycznia 1984 r. uzyskała prawa miejskie – mówiła. Gdy zmienił się ustrój, miasto miało 5 lat.Dynamiczny rozwój miasta
Pierwszym burmistrzem został wybrany Tomasz Łysiak, drugim Tadeusz Niemiec, a od 23 lat stery zarządzania miastem i gminą dzierży Albina Łubian, która podczas swojego wystąpienia mówiła, że każda kadencja przynosiła kolejne inwestycje, chociaż największy rozwój Pilawy rozpoczął się z momentem wejścia do UE, ponieważ wówczas władze miasta rozpoczęły wyścig po środki unijne, który zdecydowanie przyspieszył rozwój miasta i gminy. - Dziś śmiało możemy się pochwalić, że jesteśmy w czołówce gmin na Mazowszu pod względem wykorzystania środków unijnych i wyprzedzamy wszystkie gminy powiatu garwolińskiego. Oczywiście, korzystaliśmy w dużym stopniu ze środków samorządu województwa, bo większość zadań jest realizowanych przy wsparciu środkami albo unijnymi albo samorządu województwa, chociaż korzystaliśmy również ze środków rządowych – podkreślała burmistrz i wymieniła inwestycje, jakie za te środki zostały wykonane, a było ich bardzo dużo w takich dziedzinach, jak budowa i modernizacja dróg i chodników, wodociągów i kanalizacji, szkół, przedszkola, żłobka, ośrodka kultury, strażnic, świetlic wiejskich, boisk sportowych, zmiana źródeł ogrzewania budynków i oświetlenia ulic. Przebudowano centrum przesiadkowe w Pilawie i wiele innych, które prowadzą do poprawy bytu społeczności miasta i gminy i zaspokajania jej potrzeb, a jednocześnie gwarantują trwały rozwój.
Podziękowania, kwiaty i medale
Wyrazy uznania dla wszystkich pomysłów, projektów, zadań i inwestycji zrealizowanych pod kierownictwem burmistrz Albiny Łubian z myślą o rozwoju miasta oraz dla wszystkich działań integrujących lokalną społeczność wokół ważnych dla niej spraw i wydarzeń, tudzież życzenia siły, wytrwałości i odwagi w wytyczaniu i realizacji kolejnych celów przekazali poseł Grzegorz Woźniak, członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, posłanka IX kadencji Sejmu RP Iwona Kurowska, w imieniu włodarzy gmin powiatu garwolińskiego wójtowie gminy Borowie Wiesław Gąska i Wilgi Bogumiła Głaszczka, burmistrz Osiecka Karolina Zowczak. Z kolei władze samorządowe miasta i gminy Pilawa podziękowały osobom i instytucjom, które na przestrzeni lat w różny sposób wpływały na rozwój miasta.
Na zakończenie uroczystości był program artystyczny w wykonaniu pilawskiej orkiestry dętej i mażoretek.
Zobacz Galerię
156 Zdjęć
12 komentarze
A po co się ma pojawiać w sytuacji gdy Pani Burmistrz, jak gdyby nigdy nic robi sobie piękne wspólne fotki z ludźmi, którzy zachowali się w sposób perfidny w stosunku do samego Starosty jak i innych bliskich mu w pracy samorządowej osób. Chyba Pani Burmistrz określiła się po której stronie stanęła. Przykre to, ale tylko o Niej to świadczy.
To fakt, żelazna dama jeszcze sobie porządzi kolejne lata , ale czy nie przesadza? Zaprasza takiego Gąskę to widać z kim trzyma. Najpierw w konflikcie z Woźniakiem a teraz co? - wyrachowana jest i tyle
Mnie też zastanawia ostatnie ocieplenie stosunków między Łubianową a Wożniakiem? Pewnie połączył ich jakiś szczytny cel? Ci co kiedyś utopiliby się nawzajem w łyżce wody, teraz ćwierkają sobie jak wróbelki.
To pokazuje, że to są ludzie bez kręgosłupa moralnego. Wcześniej wojna na całego a jak można się było pozbyć paru osób z powiatowej polityki to nagle zakwitła pomiędzy nimi zgoda.
Panu starosta będzie dalej kontynuował współpracę razem z Waldusiem, teraz z dala od swojej macierzystej gminy będą rządzić w Górznie, idealny kandydat na sekretarza gminy
Z tego co obserwuje w Pilawie zawsze zapraszani są wszyscy wybrani "Przez naród" ,tak jak przedstawiciele firm i instytucji , jak ktoś nie przychodzi to jego decyzja. A zdjęcia robią sobie wszyscy, trudno żeby gospodarz odmówił zrobienia sobie zdjęcia z zaproszonymi goścmi . Nie ma co wyciągać z tego pochopnych wniosków, taka jest rola gospodarza. Może zastanów się najpierw na kogo głosujesz ,a potem nie dziw się ze jest zaproszonym gościem.
Piękna uroczystość. Gratulacje dla Pani Burmistrz i samorządowców oraz Pani Dyrektor MGOK. Jesteście superowi.
Na takiej ważnej uroczystości zabrakło starosty Walickiego, mieszkańca gminy. Co się dzieje, że pan starosta unika większych zgromadzeń. I w tym przypadku nawet przedstawiciela nie przysłał.
Do czasu unika, nie wszyscy zasługują na jego obecność. Niedługo już będzie wielka odsłona Walickiego, cierpliwości.
Nie wiem, czy w ogóle był zaproszony. Ale jeśli był, to słusznie, że nie przyszedł bo to wstyd pokazywać się w towarzystwie woźnicy i kurowskiej
Zabrakło też Waldusia wielkiego kreatora spóźnionych list pisu który się ukrywa i rozważa rezygnację z polityki
Jak to nie przysłał, przecież widzę radnych powiatowych. A tak w ogóle, to po tym co się czyta i słyszy a nawet patrząc na zdjęcia, to chyba nie jest to towarzystwo, w którym jest mile widziany.