Garwolin: pamięci Żołnierzy Wyklętych /ZDJĘCIA/
Region
Czw. 02.03.2023 08:13:49
02
mar 2023
mar 2023
Eucharystią w intencji poległych i zmarłych żołnierzy AK oraz Żołnierzy Wyklętych i złożeniem wiązanek kwiatów na grobie por. Kopika oraz przy pomniku poświęconym zamordowanym żołnierzom Armii Krajowej, uczczony został w Garwolinie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obchodach, które zorganizowano 1 marca wzięli udział ci, którzy w ten sposób zamanifestowali swoją postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych.
Głównym punktem organizowanych po raz 13. powiatowo- miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była Eucharystia w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych sprawowana w garwolińskiej kolegiacie pod przewodnictwem kapelana środowisk kombatanckich, ks. prałata ppor. w stanie spoczynku Edmunda Szarka, który w patriotycznej homilii powiedział m.in., że dziś przeżywamy kolejny, narodowy dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Niech oni żyją w nas, bo kiedy spoglądamy spojrzeniem wiary, spostrzegamy, że byli tymi, którzy realizowali postulat naszego mistrza Jezusa Chrystusa, oddali życie swoje za braci, za sprawę, która przerosła wymiar ich osobistego życia, a nazywa się Polska – mówił kapłan i dodał, że żołnierze niezłomni byli ludźmi wielkiej i głębokiej wiary, a wśród nich „nasz ziomek por. Stanisław Kopik, którego doczesne szczątki spoczęły w ub. roku w naszej garwolińskiej nekropolii”. -To właśnie dziś wspominamy naszych współbraci i pragniemy iść ich śladami i nie możemy porzucić dziedzictwa, jakie nam pozostawili- artykułował.Wcześniej delegacje samorządów miasta i powiatu, służb mundurowych, kombatantów, złożyły wiązanki kwiatów na grobie por. Kopika i pod pomnikiem Armii Krajowej. Odbyło się też spotkanie młodzieży z płk. Bronisławem Maciaszczykiem, najmłodszym z żyjących powstańców warszawskich odznaczonym orderem wojennym Virturi Militari za uratowanie życia innemu powstańcowi, kiedy to jako harcerz miał dostarczyć naboje do karabinów na polu walki. - Emocja młodzieńcza mnie poniosła, zamiast się czołgać, poderwałem się i leciałem. Dostałem postrzał z lewej strony w głowę i za chwilę dostałem granatem w nogę, ale w międzyczasie uratowałem kolegę, który został postrzelony. Zostałem zdjęty z pola walki, odwieziony do szpitala Przemienienia Pańskiego - wspominał bohaterski żołnierz AK.
W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pn. „Czas Niezłomnych”. Była to aktywna lekcja historii, pozwalająca uczestnikom poznać losy Niezłomnych poprzez wykład, quiz czy debatę. Stoisko promocyjne w CSiK przygotowali żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, a MPBP przygotowała okolicznościową wystawę. Relacja Waldemara Jaronia
W sobotę, 4 marca w na hali sportowej w Górznie o szablę jednego z najwybitniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego, mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” zagrają samorządowcy w Turnieju Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego.
Zobacz Galerię
69 Zdjęć
1 komentarze
Każdego roku te same osoby biorą udział w uroczystościach chyba z urzędu. Spotkanie z płk. Maciaszczykiem chyba nie było w temacie Żołnierzy Wyklętych. Ot, wspomnienia starszego Pana, który jako małolat był ranny w Powstaniu Warszawskim, potem kariera w LWP itd.