Garwolin

Garwolin: referendum w sprawie pralni

Region Pon. 07.06.2021 14:20:00
07
cze 2021

Rada Miasta Garwolina podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego z inicjatywy mieszkańców, które dotyczy przeznaczenia budynku dawnej pralni stacjonującego w Garwolinie 1. Pułku Strzelców Konnych. Głosowanie odbędzie się 11 lipca.

Jak piszą garwolińscy miłośnicy historii, „inicjatywa referendalna zrodziła się w naszych głowach po widocznym ukierunkowaniu radnych Rady Miasta Garwolina na pomysł zamiany budynku po dawnej pralni na działki Skarbu Państwa. Budynek pralni miałby zostać przekazany Sądowi Rejonowemu w Garwolinie, a miasto w zamian otrzymałoby działkę przy ul. Romanówka. W styczniu 2021 Prezydent RP podpisał ustawę „lokal za grunt”, dzięki której inwestorzy (deweloperzy) będą mogli nabywać grunty od gmin (miast) w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym. To by jednak oznaczało, że zniknie z powierzchni Garwolina ostatni budynek dawnego 1. Pułku Strzelców Konnych, który do dziś zachował swój oryginalny wygląd. My się z tym nie zgadzaliśmy i nie zgadzamy się dalej – gdyż historii Garwolina nie można ot tak zamienić na coś innego. Naszym zdaniem w budynku pralni powinna się mieścić placówka zajmująca się historią Garwolina, w tym 1. Pułku Strzelców Konnych jak również ziemi garwolińskiej”.

W obronie pralni

23 lutego 2021 roku złożyli powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia inicjatywy referendalnej w Garwolinie. Od tego dnia, przez 60 dni zbierali podpisy od mieszkańców Garwolina. Każdy mógł się podpisać pod inicjatywą popierającą przeprowadzenie referendum w sprawie przeznaczenia dawnej pralni. Do 22 kwietnia udało się zebrać aż 2011 podpisów. I 22 kwietnia złożyli w urzędzie miasta wniosek o przeprowadzenie referendum. Od tego dnia rada miasta miała 30 dni na sprawdzenie wniosku – weryfikację podpisów i ważność formalno-prawną – aby najpóźniej w dniu 22 maja podjąć uchwałę o zorganizowaniu referendum lub odrzuceniu wniosku.

Jednocześnie 22 kwietnia w kancelarii notarialnej Jerzego Krajewskiego w Garwolinie została powołana fundacja pod nazwą „Fundacja Koszary – Przywróćmy Pamięć”. Komisja doraźna składająca się z pięciu radnych sprawdziła wniosek – pracownik urzędu miasta zweryfikował każdy podpis, datę, adres i numer PESEL – okazało się, że na 1338 podpisów jakie należało złożyć, poprawnych dostarczono 1711.

Dopięli swego

-17 maja 2021 r. na nasz (już jako fundacja) wniosek zorganizowano spotkanie z radnymi, na którym w formie prezentacji przedstawiliśmy nasz pomysł na pralnię i na koszary – niestety wśród radnych nasza inicjatywa nie cieszyła się dużym zainteresowaniem i przybyło (bądź będących online) na nie tylko kilku radnych. Brakowało głównie radnych, którzy wcześniej wprost wyrażali sprzeciw wobec naszej inicjatywy. Cóż, liczymy, że uda nam się ich przekonać do zmiany zdania w trakcie kampanii referendalnej. W dniu 22 maja 2021 r. Rada Miasta (13 głosami „za”) podjęła uchwałę o przeprowadzeniu w Garwolinie referendum, które ma się odbyć 11 lipca 2021 r. Tak się złożyło że 11 lipca to dokładnie piąta rocznica śmierci Barbary Witczak- Witaczyńskiej – a to ona jako pierwsza namawiała nas na stworzenie w Garwolinie muzeum lub izby pamięci.

Mieszkańcy Garwolina spotkają się przy urnach 11 lipca, a nas czeka teraz wytężony czas kampanii przed referendalnej- informują inicjatorzy referendum.

Podziękowania dla mieszkańców

„Jako inicjatorzy inicjatywy referendalnej i jako założyciele „Fundacji Koszary – Przywróćmy Pamięć” chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom Garwolina, którzy podpisali się pod naszą inicjatywą, jak również tym którzy nas dopingowali, zbierali podpisy i zachęcali do podpisu innych. Liczne grono obywateli Garwolina udostępniało nam lokale do zbierania podpisów, organizowało nam posiłki, a jeszcze większa grupa wspierała nas dobrym słowem. Dużo to dla nas znaczy!

Dziękujemy również tym, którzy jako mieszkańcy innych miejscowości poparli nasza inicjatywę – będąc świadomymi tego, że ich podpis zostanie odrzucony. Planowana przez nas placówka ma objąć swoim zasięgiem nie tylko sam Garwolin, lecz również tereny ziemi garwolińskiej. Dlatego też odzew ze strony tych osób był dla nas równie ważny!

My już wiemy, że na Garwolin – w chwilach, gdy chodzi o jego historie i dumę – jak i na jego mieszkańców można zawsze liczyć. Pokażmy wszystkim, że razem potrafimy zadbać o naszą historię, o naszych przodków, którzy przelewali krew za to, by Garwolin mógł dalej istnieć”- napisali na FB.

inf. pras.
WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.