Garwolin

Garwolin: rosną długi najemców mieszkań komunalnych i socjalnych

Region Pon. 25.09.2023 10:44:23
25
wrz 2023

Zadłużenie lokatorów 115 mieszkań komunalnych i socjalnych w Garwolinie sięga już przeszło pół miliona złotych. Magistrat ma trudności z egzekwowaniem należności od części najemców lokali, a z drugiej strony nie ma zainteresowania odpracowaniem zadłużenia przez mieszkańców lokali. Egzekucje komornicze nie zawsze są skuteczne.

Aktualnie w zasobach lokalowych miasta Garwolin jest 115 mieszkań. Wyróżnia się dwa rodzaje lokali i mówi o wynajmie socjalnym i najmie na czas nieoznaczony. Przy tym pierwszym stawka czynszu na metr kwadratowy wynosi 2 zł, a przy drugim 4,95 zł i nie uległy one zmianie od ubiegłego roku. Mimo tak niskich stawek, lokatorzy czynszów nie płacą i zadłużenie rośnie. Jak podkreśla sekretarz miasta Cezary Tudek, magistrat boryka się z problemem zadłużenia lokali komunalnych, które dotyczy blisko połowy lokatorów i na koniec sierpnia br. wynosi 467 tys. zł. Doliczając ustawowe odsetki kwota, która mieszkańcy są winni miastu urosła do ponad pół miliona złotych.

- Staramy się windykować, oczywiście, te należności. Jeżeli jest taka możliwość, to komornicy te należności egzekwują, w ostateczności też przeprowadzamy egzekucje eksmisji. W tej chwili mamy spraw sądowych w toku 5, w przygotowaniu kolejne 2. W latach ubiegłych dłużnicy byli chętni do tego, by w jakiś sposób odpracowywać swoje zaległości czynszowe i miasto się na to godziło, natomiast w tej chwili takiego zainteresowania tą formą odpracowania, niestety, nie mamy - zaznacza sekretarz Tudek i dodaje, że najwyższe zadłużenie, jakie ma dłużnik to ponad 70 tys. zł.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z sekretarzem miasta Garwolina Cezarym Tudkiem.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.