Garwolin

Garwolin świętuje 600-lecie nadania praw miejskich

Region Pt. 21.07.2023 07:49:04
21
lip 2023

Nadanie byłemu burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina”, zakopanie kapsuły czasu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadanie nazwy alei na Skwerze Solidarności to główne punkty uroczystości zorganizowanej w czwartek, 20 lipca w dniu 600. rocznicy nadania praw miejskich Garwolinowi.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się uroczystą sesją lokalnego parlamentu Garwolina, podczas której uhonorowano byłego, długoletniego burmistrza Tadeusza Mikulskiego medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”. Były wzruszenia, gratulacje i gromkie „sto lat” dla byłego włodarza miasta, którego zasługi dla rozwoju Garwolina są nieocenione. W trakcie sesji, radni przyjęli uchwałę o nadaniu głównej alei na Skwerze Solidarności nazwy Aleja 600 – lecia miasta Garwolina.

Po sesji barwny korowód prowadzony przez Księżnę Annę i Księcia Janusza w asyście ubranych w stroje z epoki garwolińskich seniorów, polityków, samorządowców i mieszkańców przeszedł na Skwer Solidarności, gdzie sekretarz miasta Cezary Tudek odczytał akt nadania Garwolinowi praw miejskich przez księcia Janusza I, a było to 20 lipca 1423 roku. Burmistrz Marzena Świeczak przekazała życzenia, przesłanie potomnym. „Garwolin jest miejscem o silnej tożsamości lokalnej i duchu wspólnoty. W naszej kapsule czasu chcielibyśmy przekazać Wam tę wartość i zachęcić Was, abyście pielęgnowali więzi społeczne, pracowali wspólnie na rzecz dobra wspólnoty i wzmacniali jedność między mieszkańcami. Społeczność jest fundamentem naszego miasta i siłą napędową jego sukcesu. Każde pokolenie ma swoje wyzwania i okazje do twórczego działania. Wierzymy, że i Wy będziecie stawiać czoła wyzwaniom swojej epoki, podejmować nowe inicjatywy i rozwijać nasze miasto w zgodzie z duchem czasu. Zachęcamy Was do bycia otwartymi na nowe technologie, innowacje i możliwości rozwoju, które niewątpliwie pojawią się w przyszłości”- mówiła burmistrz.

W kapsule czasu, którą zamurowano na jednej z alejek, umieszczono różne artefakty świadczące o mieście i jego mieszkańcach. Odsłonięta została też tablica pamiątkowa „Pamięci naszych ojców i matek, którzy siłą własnych serc i rąk budowali historię tego miasta. Dla tych, którzy nadejdą po nas, by uszanowali dziedzictwo pokoleń i rozwinęli bycie wspólnotą. Ku chwale Boga i na pożytek ludziom”.

Podczas okolicznościowych wystąpień, posłowie Iwona Kurowska, Kamila Gasiuk – Pichowicz, Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Czesław Mroczek, posłanka wielu minionych kadencji Stanisława Prządka oraz wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski gratulowali włodarzom rozwoju miasta i przekazali życzenia mieszkańcom. Z pięknym koncertem wystąpił Andrzej Głowienka, pochodzący z Garwolina tenor mediolańskiej opery La Scala, kompozytor i poeta. Potem był okazały tort urodzinowy i taniec z epoki w wykonaniu Klubu Seniora przy Centrum Sportu i Kultury.

W ramach obchodów, 22 lipca od 17:00 do 20:00 na Skwerze Solidarności odbędzie się piknik historyczny, natomiast w niedzielę 23 lipca o 12:00 Msza św. odpustowa w kolegiacie, a od 15:00 festyn rodzinny ku czci patronki miasta św. Anny na parafialnych ogrodach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ciekawe Sob. 22.07.2023 10:56:10

Na mediach społecznościowych Kamili Gasiuk-Pichowicz pozowane zdjęcie m.in z posłanką Iwoną i posłem Grzegorzem. Takie piękne, rodzinne. Chyba spodobały się głoszone unijne wersety Pani Poseł z opozycji. Ciekawe co na to Nowogrodzka?

Jerzy U. Pon. 24.07.2023 12:40:53

Czego się nie robi aby zaistnieć w przestrzeni publicznej. Nieważne z kim aby błyszczeć. Posłanki Iwony i posła Grzegorze na fejsie jest już przesyt. Tfu