Garwolin świętuje 600-lecie nadania praw miejskich
Region
Pt. 21.07.2023 07:49:04
21
lip 2023
lip 2023
Nadanie byłemu burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina”, zakopanie kapsuły czasu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadanie nazwy alei na Skwerze Solidarności to główne punkty uroczystości zorganizowanej w czwartek, 20 lipca w dniu 600. rocznicy nadania praw miejskich Garwolinowi.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się uroczystą sesją lokalnego parlamentu Garwolina, podczas której uhonorowano byłego, długoletniego burmistrza Tadeusza Mikulskiego medalem i tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”. Były wzruszenia, gratulacje i gromkie „sto lat” dla byłego włodarza miasta, którego zasługi dla rozwoju Garwolina są nieocenione. W trakcie sesji, radni przyjęli uchwałę o nadaniu głównej alei na Skwerze Solidarności nazwy Aleja 600 – lecia miasta Garwolina.Po sesji barwny korowód prowadzony przez Księżnę Annę i Księcia Janusza w asyście ubranych w stroje z epoki garwolińskich seniorów, polityków, samorządowców i mieszkańców przeszedł na Skwer Solidarności, gdzie sekretarz miasta Cezary Tudek odczytał akt nadania Garwolinowi praw miejskich przez księcia Janusza I, a było to 20 lipca 1423 roku. Burmistrz Marzena Świeczak przekazała życzenia, przesłanie potomnym. „Garwolin jest miejscem o silnej tożsamości lokalnej i duchu wspólnoty. W naszej kapsule czasu chcielibyśmy przekazać Wam tę wartość i zachęcić Was, abyście pielęgnowali więzi społeczne, pracowali wspólnie na rzecz dobra wspólnoty i wzmacniali jedność między mieszkańcami. Społeczność jest fundamentem naszego miasta i siłą napędową jego sukcesu. Każde pokolenie ma swoje wyzwania i okazje do twórczego działania. Wierzymy, że i Wy będziecie stawiać czoła wyzwaniom swojej epoki, podejmować nowe inicjatywy i rozwijać nasze miasto w zgodzie z duchem czasu. Zachęcamy Was do bycia otwartymi na nowe technologie, innowacje i możliwości rozwoju, które niewątpliwie pojawią się w przyszłości”- mówiła burmistrz.
W kapsule czasu, którą zamurowano na jednej z alejek, umieszczono różne artefakty świadczące o mieście i jego mieszkańcach. Odsłonięta została też tablica pamiątkowa „Pamięci naszych ojców i matek, którzy siłą własnych serc i rąk budowali historię tego miasta. Dla tych, którzy nadejdą po nas, by uszanowali dziedzictwo pokoleń i rozwinęli bycie wspólnotą. Ku chwale Boga i na pożytek ludziom”.
Podczas okolicznościowych wystąpień, posłowie Iwona Kurowska, Kamila Gasiuk – Pichowicz, Teresa Wargocka, Grzegorz Woźniak, Czesław Mroczek, posłanka wielu minionych kadencji Stanisława Prządka oraz wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski gratulowali włodarzom rozwoju miasta i przekazali życzenia mieszkańcom. Z pięknym koncertem wystąpił Andrzej Głowienka, pochodzący z Garwolina tenor mediolańskiej opery La Scala, kompozytor i poeta. Potem był okazały tort urodzinowy i taniec z epoki w wykonaniu Klubu Seniora przy Centrum Sportu i Kultury.
W ramach obchodów, 22 lipca od 17:00 do 20:00 na Skwerze Solidarności odbędzie się piknik historyczny, natomiast w niedzielę 23 lipca o 12:00 Msza św. odpustowa w kolegiacie, a od 15:00 festyn rodzinny ku czci patronki miasta św. Anny na parafialnych ogrodach.
Zobacz Galerię
142 Zdjęć
2 komentarze
Na mediach społecznościowych Kamili Gasiuk-Pichowicz pozowane zdjęcie m.in z posłanką Iwoną i posłem Grzegorzem. Takie piękne, rodzinne. Chyba spodobały się głoszone unijne wersety Pani Poseł z opozycji. Ciekawe co na to Nowogrodzka?
Czego się nie robi aby zaistnieć w przestrzeni publicznej. Nieważne z kim aby błyszczeć. Posłanki Iwony i posła Grzegorze na fejsie jest już przesyt. Tfu