Garwolin

Garwolin: w podziękowaniu za dar wolności (ZDJĘCIA)

Region Niedz. 15.08.2021 21:53:21
15
sie 2021

Kilkuset mieszkańców miasta i powiatu garwolińskiego wzięło udział w obchodach 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Rocznicowe świętowanie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego i Świętem Czynu Chłopskiego. W Kościele obchodzono natomiast święto Wniebowzięcia NMP.

Głównym punktem uroczystości była uroczysta Eucharystia odprawiona w intencji ojczyzny w  kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, który podczas kazania powiedział m.in. - Dziękujemy dziś Matce Najświętszej, ale dziękujemy również za nasza umiłowaną Ojczyznę, bo nie da się rozłączyć Maryi od dziejów i historii naszej Ojczyzny. To ona, jak ta nić, dosłownie, przewija się poprzez historię naszego narodu od pierwszej świątyni, która stanęła na polskiej ziemi, kiedy naród polski został ochrzczony. To ona wielokrotnie przyznawała się, że jest Matka Polaków, że jest Królową Polskiego Narodu - podkreślał kapłan. - W to święto Maryi, jak gdyby wtapia się również drugie dzisiejsze święto, Święto Wojska Polskiego, wielkiego cudu, Cudu nad Wisłą, za który dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy, przeżywając 101. rocznicę tamtych wydarzeń... - kontynuował.

Na rozpoczęcie uroczystej Mszy św. rozbrzmiały po raz pierwszy garwolińskie fanfary.

Po nabożeństwie, w asyście 18 pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, liczne grono uczestników uroczystości przeszło pod obelisk Marszałka Piłsudskiego, gdzie celebrowano druga część uroczystości. W okolicznościowym przemówieniu wicestarosta Marek Ziędalski, który przypomniał genezę Cudu nad Wisłą i jej przebieg na ziemi garwolińskiej. - Walki 1920 roku należy rozpatrywać nie tylko w znaczeniu militarnym. Było to starcie dwóch cywilizacji, cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej- po której stanęli Polacy oraz wizji marksistowskiej, gdzie dążono do eliminacji wartości, religii i krzyża. To była walka nie tylko o byt państwowości polskiej, ale również o duchowe podwaliny, silnie nierozerwalne z naszym narodem, podwaliny, których pomimo prób nie można usunąć z przestrzeni publicznej - artykułował M. Ziędalski.

Potem złożono pod obeliskiem wiązanki kwiatów. Wcześnie, wiązanki spoczęły pod obeliskiem Bitwy Warszawskiej na Skwerze Solidarności i tablicy „Pamięci członków ruchu ludowego, żołnierzy Czynu Chłopskiego 1920r. oraz Batalionów Chłopskich, zmarłych, poległych i represjonowanych w walkach o niepodległość ojczyzny” umieszczonej na elewacji kościoła oraz innych miejscach w Garwolinie, gdzie upamiętniono poległych w Bitwie Warszawskiej i innych frontach walki o niepodległość Polski.

Po części oficjalnej obchodów, na skwerze Marszałka Piłsudskiego zorganizowano piknik historyczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Prezes Zarządu Miejskiego Zwiazku OSP Garwolin ppłk Klemens Ptach wręczył członkom orkiestry strażackiej ustanowione lokalnie i przyznane przez Kapitułę Krzyża ZOSP RP złote medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. Otrzymali je druhowie: Zbigniew Miętus, Katarzyna Miętus, Irmina Kalbarczyk, Józef Rękawek, Ireneusz Mikulski, Michał Gendek, Daniel Gendek, Patryk Grześkiewicz, Monika Łubian, Katarzyna Kozak, Tadeusz Talarek i Paweł Moleń. Kilkunastu strażaków- muzyków odebrało z rak prezesa Ptacha i naczelnika Romana Maszkiewicza odznaki „Za wysługę lat”.

Na Skwerze Piłsudskiego był koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie, wystawa militariów zatytułowana „Sierpień 1920 na ziemi garwolińskiej”.

Obchodom 15 sierpnia towarzyszyły również aktywności organizowane przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną: konkursy i quizy online oraz ekspozycja „Symbole Narodowe i Wojskowe”.

Organizatorami obchodów było Starostwo Powiatowe, Miasto Garwolin i Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.