Garwolin

Garwolińskie obchody Święta Niepodległości

Region Pt. 11.11.2022 19:05:43
11
lis 2022

Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały w Garwolinie podniosły charakter i tradycyjnie należały do tych, które łączą ludzi. Listopadowe świętowanie miało dużo akcentów powagi i zarazem przysługującej tej rocznicy radości. Uhonorowano też tegorocznych „Zasłużonych dla Powiatu Garwolińskiego”

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, celebrowaną pod przewodnictwem dziekana garwolińskiego dekanatu ks. kan. Stanisława Szymusia. W patriotycznej i podniosłej homilii kapelan środowisk kombatanckich ppor. w st. spoczynku ks. prałat Edmund Szarek mówił o drodze do niepodległości, ale dzięki mądrości Bożej, którą podjęli nasi przodkowie i była wezwaniem do przebudzenia się. - W dniu narodowego święta niepodległości odsłaniamy to Boże źródło życia w naszych czynach, postawach, postawie naszych braci i sióstr, wiernych prawom ojczystym i nieuniknionemu wołaniu o wolność tych, którzy polską wolność zdobywali i umacniali. To oni walczyli o jej restytucję na iluż to frontach, kiedy nasza ojczyzna padała pod ciosami wiarołomnych sąsiadów. Nie odstąpili od niej w powojennych latach komunistycznego zniewolenia. To oni podnieśli wysoko sztandar, kiedy powróciła do swojego dziedzictwa... podkreślał kapłan, a jego słowa nagrodzone zostały przez wiernych gromkimi brawami.



Pod obeliskiem Naczelnika

Po Eucharystii, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta Marzena Świeczak mówiła o narodzinach II Rzeczypospolitej i kolejnych wydarzeniach, które przerwały piękny sen o Polsce. Podniosłe wystąpienie miał też starosta garwoliński Mirosław Walicki, a senator Maria Koc mówiła o wyboistej drodze do wolności, którą Polacy opłacili wysoką ceną krwi. I podkreślała, podobnie jak inni mówcy, że o wolność trzeba zawsze walczyć, bo wystarczy chwila nieuwagi, by ja stracić. W podobnym tonie wypowiadała się posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski i Krystian Jaworski, prezes Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie. Listy do uczestników garwolińskich uroczystości przesłał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, posłanka Teresa Wargocka i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem dedykowanym Piłsudskiemu.



W ośrodku kultury

Trzecia część uroczystości odbyła się w Centrum Sportu i Kultury, gdzie odbyła się premiera spektaklu „Bekierska”, poświęconemu nauczycielce, działaczce społecznej, harcerce, zasłużonej dla miasta i powiatu Wandzie Bekierskiej. Wręczone zostały przez przewodniczącego RP Waldemara Trzaskowskiego, starostę Mirosława Walickiego i burmistrz Garwolina Marzenę Świeczak statuetki, i dyplomy „Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego”. Jak już wcześniej informowaliśmy, honorowymi tytułami obradowali zostali:

W dziedzinie „rozwój gospodarczy” - firma Zeller Plastik Polska z siedzibą w Woli Rębkowskiej która jest swego rodzaju wizytówką powiatu garwolińskiego na arenie krajowej, a także międzynarodowej. Spółka ma silną pozycję na rynku i jednocześnie wspiera wiele lokalnych inicjatyw.

W dziedzinie „sport” tytuł przyznano Łukaszowi Mikulskiemu – wychowawcy i opiekunowi młodzieży w MOW Borowie, aktywnemu sportowcowi, w sportach walki jest mistrzem Polski, Czech, Litwy i Europy.

W dziedzinie „nauka i oświata” tytuł przyznano Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. C.K. Norwida w Garwolinie, w ten sposób kapituła chce uhonorować wszystkie osoby, które na sukces szkoły miały wkład.

W dziedzinie „rolnictwo i ochrona środowiska” tytuł otrzymała Anna Żurawek, wieloletnia dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska garwolińskiego starostwa.

W dziedzinie „kultura i sztuka” - tytuł otrzyma Kapela Krzysztofa Staręgi, która uświetnia swoimi występami folklorystycznymi i kulturalnymi nie tylko wydarzenia powiatowe, ale uczestniczy z powodzeniem w festiwalach o zasięgu ogólnopolskim.

W dziedzinie „działalność samorządowe” tytuły zasłużonych otrzymają wójtowie gminy Łaskarzew – Marian Janisiewicz i Miastkowa Kościelnego – Jerzy Jaroń, a w dziedzinie „działalność społeczna”- pasjonat lokalnej historii, regionalista Antoni Zdzisław Garwoliński.



Harcerze zorganizowali piknik rodzinny, był koncert pieśni patriotycznych, film, i wiele innych wydarzeń, o których poinformujemy niebawem.
Uroczystość udana, dzięki między innymi bardzo dobrej współpracy samorządu miasta Garwolin i powiatu garwolińskiego oraz ich jednostek organizacyjnych. Pogoda dopisała, mieszkańcy również.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.