Gmina Maciejowice: bezpieczeństwo ponad wszystko
Region
Pt. 30.04.2021 09:42:52
30
kwi 2021
kwi 2021
W Nowych Kraskach podpisano umowę na przebudowę czterokilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki- Antoniówka Świerżowska w gminie Maciejowice oraz przekazano wykonawcy plac budowy. To kolejny modernizowany odcinek wału na terenie szczególnego zagrożenia powodzią.
Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości 26,75 km. W etapie II przebudowany zostanie odcinek o długości 4 km. Wartość planowanych do wykonania robot budowlanych to 14 677 836 zł, z tego 80% to dofinansowanie ze środków samorządu Mazowsza w ramach RPO. - Ta inwestycja powstaje dzięki współpracy PGW Wody Polskie z samorządem województwa mazowieckiego, z panem marszałkiem Struzikiem. I tutaj chciałbym podziękować szczególnie pani marszałek Orzełowskiej, z którą przede wszystkim rozmawiała pani marszałek Maria Koc i dzięki temu udało się nam dojść do porozumienia...- mówił prezes Wód Polskich Przemysław Deca i dodał, że będzie to w pełni nowoczesny, o bardzo wysokim standardzie wał przeciwpowodziowy.Celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego terenów chronionych obwałowaniem. Obecny stan techniczny tego odcinka wału /wraz z budowlami funkcjonalnie z nim związanymi/ nie daje gwarancji właściwej ochrony przeciwpowodziowej ludzi, mienia i upraw rolnych.
Senator Maria Koc od sześciu lat zabiegała o poprawę stanu technicznego obwałowań rzeki Wisły, ale dopiero w 2018 roku, kiedy powstało Przedsiębiorstwo Wody Polskie, prace w tej sprawie przyspieszyły. - Myślę, że dla mieszkańców gminy Maciejowice, zwłaszcza tych miejscowości położonych blisko rzeki Wisły, to niewątpliwie jest inwestycja wielkiej wagi, bo bezpieczeństwo ponad wszystko. Można inwestować w swoje gospodarstwa, sady, domy, rodzinę, ale jeżeli człowiek nie czuje się bezpieczny, to zawsze gdzieś tam w tyle głowy jest ten strach, jest obawa, czy nie wydarzy się za kilka dni jakaś ulewa, czy nie przyjdzie wysoka woda...- artykułowała senator Maria Koc.
Starosta garwoliński Mirosław Walicki podkreślał, że samorządowcy powiatu wielokrotnie zwracali uwagę na potrzebę remontu wałów wiślanych. - Wiele lat te starania były, natomiast gdyby nie konkretna praca pani marszałek Marii Koc, czyli nasze wspólne wizyty, przede wszystkim pani marszałek wizyty i dobra współpraca z panem prezesem, w ministerstwie infrastruktury, gdzie niedawno byliśmy z panią marszałek i uzyskaliśmy zapewnienie, że są już przygotowane dokumentacje na kolejne modernizacje. Będziemy dbali o te wały, bo to jest bezpieczeństwo mieszkańców- mówił gospodarz powiatu.
- Przez długi czas te wały nie były modernizowane. W tej chwili ta inwestycja będzie kontynuowana, z czego bardzo się cieszymy jako władze gminy, jako mieszkańcy. Liczymy na to, że dzięki oszczędnościom poprzetargowym i bardzo dobrej współpracy pozostały odcinek długości 3,8 km uda się zrealizować i zabezpieczyć całą gminę przed zagrożeniem powodziowym- zaznaczył wójt Tomasz Kwiatkowski.
Wszyscy z mówców podkreślali rolę członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej w realizacji tego przedsięwzięcia, a przede wszystkim zaangażowanie senator Marii Koc.
Umowę z wykonawcą, prezesem firmy Ekokanwod Krzysztofem Półtorakiem podpisała dyrektor RZGW w Warszawie Anna Łukaszewska- Trzeciakowska.
Prace rozpoczną się w maju br. a ich zakończenie planowane jest na listopad 2022r.
W wydarzeniu udział wzięli ponadto przewodniczący RP Waldemar Trzaskowski, sekretarz powiatu Bartłomiej Kozyra, radni powiatowi Michał Jaworski i Krzysztof Łapacz, radni gminy Maciejowice, kierownik Nadzoru Wodnego w Garwolinie Wojciech Szczegot, przedstawiciele lokalnej społeczności. POSŁUCHAJ
WJ/Garwolin [ja]
0 komentarze