Górzno: dziękowali Bogu za plony, a rolnikom za ich całoroczny trud
Region
Pon. 19.08.2024 08:42:40
19
sie 2024
sie 2024
Rolnicy z gminy Górzno dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce ze wszystkich sołectw oraz okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych ziaren zboża. Włodarze gminy dziękowali rolnikom za ich trud i obiecywali dzielić sprawiedliwie ofiarowane bochny chleba.
Głównym punktem święta wdzięczności był Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem proboszcza parafii Górzno, ks. prałata Jerzego Kalinkę. W homilii ks. kan. Jacek Owsianka podkreślał kultywowanie tradycji rolniczego święta, ciężką pracę rolnika. - Wieś polska zawsze była ostoją wiary, skarbnicą narodowych tradycji, kochała ojczystą ziemię. Polscy chłopi przez wieki swoją miłość do Boga i Ojczyzny wyrażali właśnie w przywiązaniu do ziemi i w jej obronie, dlatego do nich odnosi się znane powiedzenie „Żywią i bronią”- artykułował.Wieńce dożynkowe – plecione arcydzieła przepełnione symbolami i okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbóż ksiądz proboszcz poświęcił, następnie barwny korowód w asyście strażackiej orkiestry dętej z Górzna i pocztów sztandarowych przemaszerował, a część uczestników święta przejechała zaprzęgami konnymi na plac, gdzie kontynuowano dożynkowy ceremoniał. Po prezentacji korowodów dożynkowych przez delegacje wszystkich sołectw i ośpiewaniu przez zespół z sołectwa Reducin, starostowie dożynkowi Justyna i Józef Zającowie z Reducina przekazali gospodarzom gminy wójtowi Waldemarowi Sabakowi i przewodniczącemu rady Krzysztofowi Skwarkowi chleb z prośbą, by sprawiedliwie go dzielili.
W okolicznościowym przemówieniu wójt Waldemar Sabak mówił, że dożynki to piękna, narodowa tradycja. - Mamy chleb dzięki polskiej wsi i rolnikom, dla których codzienny trud, to wyraz poszanowania tradycji, umiłowania rodzinnej ziemi, poczucia patriotyzmu i odpowiedzialności za byt wszystkich obywateli - mówił gospodarz gminy.
Życzenia, podziękowania i wyróżnienia
Codzienną i trudną pracę na roli docenili także goście dożynek senator Maciej Górski, poseł Grzegorz Woźniak, starosta Iwona Kurowska, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, dyrektor Marek Chciałowski, przedstawiciel Mazowieckiej Izby Rolniczej Maciej Mucha, organizator strajków rolniczych w powiecie garwolińskim Daniel Owczarczyk, którzy dziękowali rolnikom za tegoroczne plony, dzięki którym nikomu nie powinno zabraknąć chleba. „Dożynki są wielkim świętem wsi, ale i okazją do kultywowania pięknych, lokalnych tradycji” - podkreślano. Życzenia przesłał także poseł Krzysztof Tchórzewski. Samorząd Górzna wyróżnił Henryka Zająca honorowym tytułem „Zaslużony dla Gminy Górzno”, Starosta Iwona Kurowska, przewodniczący RP Norbert Wilbik i radny Dominik Banaszek wręczyli przedstawicielkom KGW Unin, Goździk i Łąki symboliczne czeki wartości po 500 zł za udział w organizowanym przez powiat konkursie kulinarnym dla KGW. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce jurorzy przyznali wieńcowi uplecionemu przez sołectwo Reducin, drugie Łąki, trzecie Chęciny. Najsmaczniejszą potrawę przygotowały - wg komisji konkursowej - „Goździczanki” z Goździka, na drugim miejscu uplasowała się potrawa pań z Chęcin, a tuż za nimi z Reducina.
Po przemówieniach na estradzie królował śpiew i muzyka w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich z Reducina, Goździka, Górzna i Unina, potem koncertowały zespoły.
Wydarzenie współfinansował samorząd Mazowsza.
Zobacz Galerię
251 Zdjęć
2 komentarze
Czy to znaczy ,że starosta wręczyła jeszcze vraz symbliczne czeki za udział w pikniky etnograficznym ,bo chyba juz raz wręczano w Mietnem. Czy to będzie się powtarzać również w czasie innych dożynek gminnychm ( dobrze zaistniec przedtak duzą publicznością )
Zaistniała też inna osoba podająca się za koordynatorkę. Tylko nikt ni4 mógł się dowiedzieć jaką instytucję reprezentowała owa koordynatorka.