Garwolin

Górzno: Narodowe Święto Niepodległości

Region Pon. 13.11.2023 17:42:20
13
lis 2023

Eucharystia za Ojczyznę, złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego, koncert Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, bieg niepodległości i turniej sportowy - to główne punkty obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Górznie.

Każda z patriotycznych uroczystości organizowana w Górznie ma wyjątkowy wymiar. Tak było również z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem proboszcza parafii Górzno ks. prałata Jerzego Kalinkę w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali swoje życie za jej wolność i niepodległość.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik poświęcony św. Janowi Pawłowi II i Józefowi Piłsudskiemu, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów. Następnie orszak prowadzony przez orkiestrę strażacką pod przewodnictwem kapelmistrza Ryszarda Szewczyka przemaszerował zwartym szykiem na dalszą część uroczystości na halę sportową w Górznie. Na wstępie dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie Robert Kuźbida powitał zebranych gości na czele z wójtem gminy Waldemarem Sabakiem. W dalszej kolejności głos zabrał wójt, który w swoim wystąpieniu złożył podziękowania zaproszonym gościom oraz mieszkańcom za przybycie, za świadectwo patriotyzmu i przywiązania do historii, przypominając drogę do niepodległości. Następnie zaprosił zgromadzonych na koncert w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF Józefa Piłsudskiego. W repertuarze zespołu znalazły się tańce regionalne, narodowe i oczywiście pieśni niepodległościowe.

Podczas uroczystości swoją obecni byli posłowie Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak, Krzysztof Żochowski radny sejmiku województwa mazowieckiego, Michał Jaworski zastępca dyrektora OR KRUS w Warszawie, starosta Mirosław Walicki, wiceprzewodniczący Kazimierz Feliks Sionek i radna Monika Ochnio, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Grzegorz Rosłaniec, radni gminy Górzno z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem, księża, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele ŚZŻ AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, sołtysi, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele KGW oraz mieszkańcy gminy. List okolicznościowy przesłała uczestnikom patriotycznych uroczystości senator Maria Koc.

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszył na sportowo IV Bieg Niepodległości zorganizowany 10 listopada pod patronatem Wójta Gminy Górzno Waldemara Sabaka przez Publiczną Szkołę Podstawową w Łąkach. Bieg odbywał się w trzech kategoriach dziewcząt i chłopców, na wyznaczonym dystansie.

Również w ramach świętowania 12 listopada w hali sportowej w Górznie odbył się II Turniej Karate Shorin Ryu Ziemi Garwolińskiej o Puchar Niepodległości. W tegorocznym turnieju udział wzięło ponad 70 zawodniczek i zawodników w wieku od kilku do kilkunastu lat, nie tylko z powiatu garwolińskiego ale również z Łodzi, Zwolenia czy Piaseczna.


na podst. inf. UG Górzno
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.