Garwolin

Górzno: pamięci antykomunistycznych powstańców

Region Śr. 28.02.2024 07:07:51
28
lut 2024

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W najbliższy piątek, mieszkańcy gminy Górzno oddadzą hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. Tegoroczne obchody zainauguruje uroczysta Eucharystia.

Żołnierze Wyklęci bronili niepodległego bytu państwa, sprzeciwiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono Polakom siłą. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ich odwaga upamiętniana jest 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – przypada w rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy walczyli w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzone jest od 2011 roku.

Tegoroczne uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą miały doniosły charakter. Obchody rozpoczną się 1 marca uroczystą Mszą św. o godzinie 09:00 w kościele parafialnym w Górznie.

Po nabożeństwie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem przed urzędem, gdzie odczytany będzie testament Żołnierzy Wyklętych oraz nastąpią przemówienia okolicznościowe.

O godzinie 17:30 odbędzie się droga krzyżowa w kościele parafialnym w Górznie przywołująca w rozważaniach tragiczne losy żołnierzy wyklętych i ich rodzin

Na godzinę 18:00 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu i nagrodzenie uczestników szkolnego konkursu plastycznego na temat Żołnierzy Wyklętych dla uczniów PSP w Górznie. O 18:30 odbędzie się projekcja filmu „Zapora” dla wszystkich mieszkańców miasta w sali widowiskowej GBP- wstęp wolny.

W dniach od 1 do 15 marca w holu budynku GBP w Górznie będzie można obejrzeć wystawę udostępniona przez IPN pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1939-1944”.

Na obchody zapraszają wójt gminy Waldemar Sabak, przewodniczący Rady Gminy Górzno Krzysztof Skwarek i proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela ks. prałat Jerzy Kalinka.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Historycy Pt. 01.03.2024 05:00:34

A mnie interesuje historia mieszkania w Warszawie po Pani Rojkowej, które miało zostać zapisane Stowarzyszeniu....może ktoś wie co się z nim stało? Czyją stało się własnością?

Mieszkańcy Czw. 29.02.2024 04:57:25

Historia dobra rzecz a mnie interesuje coś innego, mianowicie co się stało z mieszkaniem Pani Rojkowej w Warszawie, które miało zostać podarowane Stowarzyszeniu im. Aleksandry i Bronisława Rojek??? Ludzie dlaczego nie chcecie widzieć tego co się dzieje! Dlaczego nie chcecie uczciwości...