Garwolin

Górzno: pamięci bohaterów polskiego podziemia /ZDJĘCIA/

Region Śr. 02.03.2022 09:55:51
02
mar 2022

Eucharystią w intencji Ojczyzny i złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II zainaugurowane zostały w Górznie powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka. W homilii kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat, ppor. w st. spocz. Edmund Szarek powiedział m. in., że potrzeba jest modlitwy, bo jest ona siła historii, siłą polityki. - Dziękuję wam wszystkim zgromadzonym na tej Eucharystii za Ojczyznę, za Żołnierzy Niezłomnych. To właśnie dziś szczególnego znaczenia nabiera nasze zgromadzenie modlitewne, do tej modlitwy- szturmu do Boga, włączamy Ukrainę - o pokój, o opamiętanie się dla agresora. To modlitwa staje się źródłem nadziei, wojna jest czasem. Gdy szerzy się zło. To czas, gdy szatan zbiera największe żniwo, zależy mu na niszczeniu pokoju- podkreślał kapłan.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście czternastu pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II w Górznie, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W okolicznościowych przemówieniach, zarówno poseł Grzegorz Woźniak oraz starosta Mirosław Walicki i wójt gminy Górzno Waldemar Sabak mówili o patriotyzmie, nawiązując do chlubnych kart z historii polskiego oręża, jak też do aktualnych wydarzeń, które mają miejsce na Ukrainie.

Wśród imprez towarzyszących obchodom będzie m.in. Samorządowy Turniej Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego o szablę mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”, który rozegrany zostanie na hali sportowej w Górznie 5 marca o 12:00 oraz 6 marca o 18:00 koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską”.

Od 4 do 6 marca w godz. 10-17 w miętneńskim Dworku obejrzeć będzie można wystawę „Żołnierze Niezłomni-biogramy, umundurowania, militaria”.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.