Garwolin

Górzno: pamiętają o rocznicy katastrofy smoleńskiej /ZDJĘCIA/

Region Wt. 11.04.2023 17:45:30
11
kwi 2023

13. lat minęło od jednej z największych tragedii w powojennej historii Polski. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot z 96 pasażerami na pokładzie, wśród nich był prezydent Lech Kaczyński oraz inne osobistości. W Górznie pamiętają o kolejnych rocznicach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w miejscowym kościele pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. prałata Jerzego Kalinki. Modlono się za tych, którzy w obronie ojczyzny zginęli w Katyniu, i za tych, którzy 13 lat temu z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim lecieli tam, by oddać hołd bohaterom.

Po nabożeństwie, w asyście orkiestry dętej OSP Górzno i pocztów sztandarowych garwolińskiej Armii Krajowej, Stowarzyszenia 1. PSK im. Cesarza Napoleona oraz lokalnych szkół, urzędu i jednostek OSP przemaszerowano pod obelisk posadowiony dla uczczenia poległych w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Tam, w patriotycznym wystąpieniu wójt gminy Waldemar Sabak mówił, że są to ważne w historii Polski wydarzenia, ponieważ była to największa tragedia po II wojnie światowej. - Wyprawa do Katynia nie była zwykłym wyjazdem, była pewną misją. Chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co nam zabierano także po 1989 roku, odzyskała prawo do prawdy- mówił wójt Sabak. Polska delegacja udawała się tam, żeby oddać hołd wielkim Polakom, którzy zostali zabici strzałem w tył głowy, jechali oddać hołd w imieniu całego naszego narodu. To wtedy prezydent Kaczyński miał przekazać prawdę, że było to ludobójstwo na elicie polskiego narodu. Nie zdążył, bo zginął na ziemi smoleńskiej. - Gromadząc się w tym miejscu od 13 lat, chcemy oddać hołd poległym w katastrofie pod Smoleńskiem, ale także przekazywać tą informację na kolejne pokolenia, żeby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nigdy nie zginęła- kontynuował.

Wójt nawiązał też do tragedii katyńskiej, gdzie wiosną 1940 roku sowieccy oprawcy zamordowali kilkanaście tysięcy oficerów za to, że byli Polakami. W podobnym tonie mówili poseł – elekt Iwona Kurowska i zastępca dyrektora OR KRUS i radny powiatowy Michał Jaworski. Po przemówieniach, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Wśród gości rocznicowych obchodów, oprócz wymienionych w tekście byli przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, członkowie ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie z prezesem Antonim Frąckiewiczem, radna powiatowa Monika Ochnio, radni gminy Górzno z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem i wiceprzewodniczącym Robertem Ochnio, pracownicy UG Górzno z sekretarz Katarzyną Ochnik i skarbnik Grażyną Szewczyk, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Górzno, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, młodzież, księża, mieszkańcy.

Górzneńska uroczystość zgromadziła wiele osób, którzy przyszli, by oddać hołd zamordowanym na nieludzkiej rosyjskiej ziemi i tym, którzy zginęli w drodze do Smoleńska. Przyszli, bo czuli taką potrzebę.



fot.UG Górzno
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Stefan Wt. 11.04.2023 14:39:47

W Górznie zawsze patriotycznie i po Bożemu. Dziękujemy.

Zasmucony Janek Wt. 11.04.2023 17:56:56

To senator Maryi, posła Grzegorza i starosty Mirosława nie było na tak ważnej uroczystości. Ciekawe.

Zgzik Czw. 13.04.2023 05:27:46

Smutny Janku, nawet mi cię nie szkoda boś zgryźliwy i nieco głupawy w swych podjudzankach