Garwolin

Górzno: tu spoczywa bohater

Region Sob. 30.04.2022 09:44:56
30
kwi 2022

Insygnia Orderu Krzyża Wojskowego, najwyższego odznaczenia sił zbrojnych, na trwałe zamocowane na grobie śp. kpr. Pawła Szweda będą przypominały, że na cmentarzu w Górznie spoczywa bohater, który oddał życie walcząc za Ojczyznę. Zginął na misji w Afganistanie czternaście lat temu.

29 kwietnia w Górznie odbyła się uroczystość realizowana w ramach projektu patriotyczno- religijno- edukacyjnego „Pamięć Orderu”. – Projekt ma uświadomić Polakom, że na cmentarzach w ich najbliższej okolicy spoczywają bohaterowie, którzy oddali życie dla ojczyzny walcząc na misjach. Będą o tym przypominać insygnia Orderu Krzyża Wojskowego przytwierdzone do płyty nagrobnej – mówił chor. rez. Mariusz Sybilski z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju.
To odznaczenie, nazywane współczesnym Virtuti Militari, jest przyznawane za czyny bohaterskie dokonane w czasie pokoju.
Insygniami Orderu Krzyża Wojskowego oznakowany został grób poległego w Afganistanie w 2008 roku śp. kpr. Pawła Szweda. W uroczystościach oprócz przedstawicieli Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz żołnierzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z st. chor. sztab. Dariuszem Kurzydła na czele, w którym służył poległy, brali udział członkowie rodziny kawalera - mama Hanna, bracia Daniel i Łukasz z żoną oraz ciocia kaprala Szweda, Ewa. Ponadto uczestniczyli w tym wydarzeniu gen. dyw. w stanie spoczynku Andrzej Reudowicz, mjr Norbert Dźwigulski, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak. Modlitwę za poległego odmówił ks. ppor. Tomasz Cabaj.


_____________________________________________________________________________
Kpr. Paweł Szwed urodził się w 1981 r. W 2002 r. rozpoczął służbę wojskową w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Następnie, jako żołnierz nadterminowy na stanowisku radiotelefonisty w 2. Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu. W 2008 r. powołany do zawodowej służby wojskowej, został wyznaczony na stanowisko sapera, następnie dowódcy drużyny. W maju 2008 roku rozpoczął służbę w ramach III zmiany Polskiego Kontygentu Wojskowego w Afganistanie w składzie Zespołu Bojowego Bravo Poległ. 20 sierpnia 2008 r. w czasie wykonywania zadania bojowego, gdy pojazd Humvee, którym jechali polscy saperzy eksplodował w wyniku eksplozji materiału wybuchowego. Śp. Paweł Szwed został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i mianowany do stopnia kaprala przez ministra obrony narodowej.

WJ/Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.